Skip to main content

Geçtiğimiz hafta dijital pazarlama ve teknoloji dünyasında olup biteni yeni haftaya başlamadan sakin kafayla hatırlamak isteyenler buraya. Ağustos ayının son haftasında dijital dünyanın Twitter’da en çok konuşulan 3 başlığı; Rekor bir bedelle sonuçlanan 4,5G ihalesi, yeni iPhone’un 9 Eylül tanıtılacağı haberi ve Instagram’ın fotoğraflarda kare format koşuluna son vermesi

Geçtiğimiz hafta dijital dünya çok yoğun bir gündeme sahip olsa bile bir olay tek başına gündemi sildi süpürdü diyebiliriz. Sadece teknoloji sektörünün değil, tüm Türkiye’nin sonuçlarını merakla beklediği 4,5G ihalesinden bahsediyorum. 26 Ağustos’ta 6 ay gecikmeli olarak gerçekleşen, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında toplamda 390,4 MHz frekans spektrumunun operatörlerin kullanımına tahsisi için yapılan ihale rekor bir bedelle sonuçlandı. Toplam tekliflerin KDV dâhil 3 milyar 960 milyon euro’yu bulduğu ihalede Turkcell 8, Avea ve Vodafone 5’er paket satın aldı.

Kıran kırana ihaleyi Twitter’da konuşan konuşana

Kıran kırana geçen bir açtırmaya sahne olan ihale öncesinde, sırasında ve sonraki günler boyunca sosyal medyanın en çok konuşulan konusu 4,5G oldu. Twitter’da konuyla ilgili 18 bin 169 tweet atıldı. İhale ile ilgili tüm detayları sitemize taşıdığımız haberlerde tartıştık, konuştuk. İhale sonrasında üç büyük operatörden bundan sonrası için bir çok açıklama gelmiş olsa da ihalenin özeti için şu açıklama heralde en makbülü: İhalede 1,623 milyar euro vererek toplamda 172,4 MHz frekansın sahibi olan Turkcell, Türkiye’de hizmetin kullanılmaya başlanacağı 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile sunulabilecek en yüksek 4,5G hızı olacak 375 Mbps’i sağlayan tek mobil operatör olacak.

Yeni iPhone’un tanıtım tellalı Siri oldu

Twitter’da haftanın en çok konuşulan 2 numaralı gündemi yeni iPhone’un tanıtım tarihi oldu. Teknoloji meraklılarının dört gözle beklediği San Francisco’da gerçekleştirilecek yeni iPhone’un lansman tarihi 9 Eylül olarak belirlendi. Konu ile ilgili Türk Twitter kullanıcıları hafta içinde tam 3 bin 70 tweet attılar. Apple yeni iPhone’un tanıtımı ile ilgili ilginç bir iletişim çalışması yaptı ve görevi Siri’ye verdi. Siri’ye sorduğunuzda sanal asistan, 9 Eylül’de gerçekleşecek etkinlik için hatırlatıcı görevini üstleniyor. Etkinliği canlı olarak takip etmek isteyenler için sistem gereksinimleri arasında Windows 10, ön plana çıkıyor. Apple TV aracılığıyla takip etmek için de 6.2 veya sonrası yazılımla birlikte ikinci veya üçüncü nesil Apple TV olması gerekiyor. Etkinlikte iPhone dışında Apple’dan yeni bir iPad’de gelebilir, böyle bir haber de var.

Instagram, kare format inadından sonunda vazgeçti

Haftanın 3 numaralı popüler haberi Instagram ile ilgili. Sonunda kullanıcılara portre ve manzara fotoğrafları yüklemesine imkân veren Intagram kare format koşuluna son verdi. Ancak kullanıcıların bunun için beş yıl beklemesi gerekti. Kuruluşunun ardından geçen beş yıl sonra Instagram, şirket dikdörtgen olarak çekilmiş manzara ve portre çekimlerine yer vereceği bilgisini verdi. Facebook çatısı altında yer alan uygulama, blog sayfasında “Kare formatı, bizim kimliğimizin bir parçası olmaya devam edecek” ifadesine yer verdi. Bu haberle ilgili de yoğun bir paylaşımın gerçekleştiği Twitter’da konuyla ilgili tam bin 120 tweet atıldı.

Gelelim haftanın sosyal medyada en fazla konuşulan haberlerini sıraladığımız Somera’nın bizim için hazırladığı listeye;