Skip to main content

Geçtiğimiz hafta dijital pazarlama ve teknoloji dünyasında olup biteni yeni haftaya başlamadan sakin kafayla şöyle bir hatırlamak için haftanın öne çıkan haber başlıklarına bir göz atalım

Somera’nın Digital Age için hazırladığı dijital dünyada haftanın öne çıkan haberlerinin sosyal medyadaki konuşulma rakamları listesinden yola çıkarak derlediğimiz haftanın özeti haberimizin bu bölümünün ilk sırasında iPhone kullanıcılarının artık WhatsApp sohbetlerine masaüstü bilgisayarlarından devam edebilecekleri konusunda gelişme var.

iPhone kullanıcılarını mutlu eden haber

iPhone kullanıcıları da artık web’den mesajlarına ulaşabilecek ve arkadaşlarıyla mesajlaşabilecek. Kullanıcılar bu habere çok sevinmiş olacaklar ki, bu haberle ilgili hafta boyunca bin 753 defa Twitter’da paylaşımda bulundular. Android kullanıcılarının uzun bir süredir faydalanabildiği WhatsApp Web, bu yıl başında Blackberry ve Windows uygulamaları için de yayınlanmıştı. Uygulamayı kullanmak son derece basit. iPhone’unuzda güncellenmiş WhatsApp uygulamasını açıp, ayarlar bölümünde WhatsApp Web bölümüne girin. Bu arada Google Chrome tarayıcısından web.whatsapp.com adresine gidip, gösterilen QR kodu WhatsApp uygulaması içinden telefonunuza okutarak uygulamayı masaüstünden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önce iyi yedik, sonra paylaştık

Haftanın iki numarası yemeksepeti’nin son derece yaratıcı kampanyası “sipariş hikayen”. Yemeksepeti geçen hafta kullanıcılarının bugüne kadar yemek siparişi hikâyelerini anlatan “Fakat İyi Yedik” projesiyle karşımıza çıktı. Kullanıcılar yoğun ilgi gösterdikleri uygulama ile ilgili sosyal medyada da paylaşım yapmayı eksik etmediler ve Twitter’da konuyla ilgili 751 tweet attılar. “Fakat İyi Yedik” mikrositesi; Yemek Hikâyen, Yemek Kimliğin, Bunları Biliyor muydun? ve Günün Testi bölümleri olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Eğlenceli projeye erişmek için öncelikle mikrositeye Yemeksepeti hesabınız ile giriş yapıyorsunuz. Sonrasında üyeliğiniz süresince verdiğiniz siparişlerin istatistiklerini infografik ya da video infografik ile görüntüleyip, arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. C-Section reklam ajansının imzasını taşıyan çalışma daha çok konuşulacağa benziyor.

İETT’den bir ilk

Haftanın sosyal medyadaki üç numaralı popüler haberi “Güneş enerjisiyle çalışan Türkiye’nin ilk toplu taşıma aracı”. İETT’nin Türkiye’nin ilk güneş panelli şehir içi toplu taşıma aracı ile ilgili geçtiğimiz hafta Twitter’da 221 tweet atıldı. Bu araç ile ilgili detaylara bakacak olursak: Tavanının 15 adet güneş paneli ile kaplandığı otobüste önemli oranda akü tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca yenilenebilir enerji ürettiği için karbondioksit salınımı gerçekleşmiyor ve küresel ısınmaya sebep olmuyor. Azotoksit, kükürtoksit ve uçucu kül salınımları da yapmıyor. Araç içi led ekranlar, İstanbulkartları okuttuğumuz validatör cihazları, anons sistemi, Wi-Fi ve şarj hizmeti, aydınlatma ve kameraların güneş enerjisi ile çalışacağı otobüse pilot olarak uygulanan güneş panellerinin diğer otobüslerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Gelelim haftanın sosyal medyada en fazla konuşulan haberlerini sıraladığımız Somera’nın bizim için hazırladığı listeye;