Skip to main content

İBB iştiraklerinden Kültür AŞ, Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi olan “Dijital Deneyim Müzesi”ni açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Kültür AŞ, Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi niteliğindeki “Dijital Deneyim Müzesi”nin kapılarını ziyarete açtı. Paylaşılan bilgilere göre; Dijital Deneyim Müzesi, ziyaretçilere dijital teknolojiler ve multidisipliner yaklaşımla hazırlanan etkileşimli sergilere ev sahipliği yaparak benzersiz bir deneyim sunmayı hedefliyor. Müze ile ziyaretçilere dinamik bir öğrenme ortamı ve tam anlamıyla etkileşimli teknoloji deneyimi sağlamak amacıyla dijital medya, sanal ve artırılmış gerçeklik, dokunmatik ekranlar gibi çeşitli etkileşimli teknolojik öğelere yer veriliyor. Bu teknolojilerin başında da “Yapay Zekâ”, “Sanal Gerçeklik”, “Etkileşimli Ekranlar”, “Kızılötesi” ve “Derinlik Algılama Sensörleri” yer alıyor. Yerli yaratıcılığın küresel bir deneyimle buluşma noktası olan müzede, 3 ve 4 boyutlu deneyim olanağı sağlayan tüm teknolojiler için gerekli yazılımlar Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi’nde TUCE Investment işbirliği ile yaratıcı konsept içerik tasarımları Project İstanbul imzalı. Kapsayıcı deneyimi desteklemek üzere inşa edilen tüm bu teknolojiler, her yaştan ziyaretçinin müzeyi her ziyaretinde farklı ve eşsiz bir deneyim yaşaması için incelikle tasarlandı.

Dijital Deneyim Müzesi açılış haftasına özel 24 yaş altındaki gençlere ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin metrekare bazında en büyük sabit dijital deneyim müzesini açtıklarını belirterek, “2.000 metrekareye yayılan bu müze, İstanbul’un ilk tam kapsamlı dijital müzesi olma özelliğini de taşıyor. İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi, yeni nesil bir müzecilik anlayışının da özel bir örneği. Dijital sanata ve bilime etkileşimli biçimde erişme imkânı da sunuyor olacak. Tabii burada, zaman içerisinde değişen konseptlerle, yeni yazılımlarla heyecan verici yolculuğuna da sürdürülebilir bir şekilde devam edecek. Bir de gençlerimiz için özel bir müjdemizi duyuralım. Müzemiz bir hafta boyunca, 24 yaş ve altındaki tüm gençler için ücretsiz olacak. Müzemizi ziyaret etmek isteyen 24 yaş altı gençlerimiz, bu kampanyadan yararlanmak için, ‘Radar İstanbul’ uygulamasından aldıkları QR kod ile girişlerini yapabilirler. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “yeşil, adil, yaratıcı bir kent” vizyonundan ilham alarak şehrin kültür sanat hareketini ileri taşımak için çaba harcadıklarını belirtti. Kültür sanatı, erişilebilirliği merkeze alan bir vizyonla 20 milyondan fazla İstanbulluyla buluştuklarını ifade eden Abbas, yeni vizyonlarıyla dijitalleşmeyi ilk kez müzelere uyguladıklarını vurguladı. Müzelerde tarihi ve dijital sanatı bir araya getirdiklerini ve Dijital Deneyim Müzesi ile kültür sanatında geleceğe köprü olma yolculuklarının devam ettiğini söyledi. Abbas, müzenin güncellenebilir teknolojik altyapısıyla önemli avantajlar sağlayacağını ve kısa sürede öncü dijital sanat müzelerinden biri olacağını belirtti. Müzenin açılış konseptinde çağın teknolojik yeniliklerine odaklandıklarını ve ziyaretçilere Nikola Tesla’nın serüvenini sanal olarak deneyimleme fırsatı sunacaklarını dile getirdi. Müzenin 4 ana odadan oluştuğunu, her biriminde etkileşimli interaktif deneyimlerin olduğunu belirten Abbas, “İstanbul’u mitleri ve tarihi değerleri ile su altından keşfedeceğiniz bir dijital macera da artırılmış gerçeklik ile ziyaretçilerle buluşacak. Minik ziyaretçilerimiz dijital teknolojileri kullanarak hayallerindeki İstanbul’u yaratabilecekleri bir deneyim yaşayacak” diye konuştu.

Dijital Deneyim Müzesi, haftanın her günü ziyarete açık olacak ayrıca Night Shift (gece seansı) ile ziyaretçilere teknoloji, kültür ve sanatın iç içe geçtiği bir atmosfer sunacak. İBB Kültür AŞ’nin yeni nesil müzecilik anlayışına uygun olarak tasarlanan projede, ziyaretçiler farklı sanat disiplinlerinden örnekleri deneyimleme şansı bulacaklar. Müzede, sanata ve özellikle genç sanatçılara alan yaratma misyonu doğrultusunda, kendilerini ifade edebilecekleri ve eserlerini sergileyebilecekleri alanlar sunulacak. Bu bağlamda, İBB Kültür AŞ’nin düzenlediği Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması’nda Seçici Kurul tarafından seçilen eserler de müzede sergilenecek.

İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi için tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.