İŞ DÜNYASI

Burcu Şahin | 28.03.2017 - 14:59

Dev satın almada kazanan Amazon oldu

Amazon, Ortadoğu’nun en büyük e-ticaret girişimlerinden biri olan Souq.com'u satın aldı.

Dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon, Dubai merkezli  “Ortadoğu’nun Amazon’u” olarak nitelendirilen e-ticaret sitesi Souq.com‘u satın aldığını doğruladı.

2005 yılında kurulan e-ticaret sitesi Souq, Nisan 2015’te aldığı 1 milyar dolar değerleme ile Orta Doğu’nun en değerli girişimi olmuştu. Amazon’un Souq’u bir süredir satın almak istediği biliniyordu ancak son durumda Bloomberg’in ulaştığı kaynaklara göre, Dubaili emlak devi Emaar Properties‘in de Souq’a talip olduğu ortaya çıkmıştı. Dün bu haberin duyulmasının ardından Amazon bugün resmi açıklamayı yaptı ve Souq.com’u satın aldığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Amazon’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Russ Grandinetti, Souq.com ile Amazon.com’un aynı DNA’yı paylaştığını söylüyor. Her iki şirketin de tüketicilerden, icatlardan ve uzun vadeli hedeflerden güç aldığını paylaşıyor. Grandinetti, Amazon teknolojisini ve küresel kaynaklarını Souq.com için kullanacaklarını da ekliyor.

Tiger Global ve Naspers gibi önemli yatırımcıları arkasına alan Souq.com için son olarak Amazon’un 650 milyon dolarlık teklif verdiği duyurulsa da henüz net bir rakam açıklanmış değil.