CİHAZLAR

Burcu Şahin | 20.06.2017 - 16:24

Depresyon tedavisinde kullanılan kafa bandı

Güney Koreli bir ekip depresyon tedavisi için akıllı telefon ile çalışan yeni nesil bir teknoloji geliştirdi. Detaylar haberimizde...

Depresyon, 21. yüzyılın en ciddi hastalıklardan biri olarak görülüyor. Depresyona dair tedavi yöntemleri her geçen gün geliştirilmeye devam ederken, Güney Kore’den bu konuda teknolojik bir girişim geldi.

Güney Koreli girişim Ybrain‘in Mindd adını verdiği kafa bandı, elektronik akımları beynin ön lobuna göndererek beyni uyarmayı amaçlıyor. Çünkü beynin ön lobu depresyon ile ilişkilendiriyor.

Ybrain, depresyon tedavisinde kullanılan Mindd kafa bandı için son dört yılda 9 milyon doların üzerinde yatırım aldı. Ybrain CEO’su Lee Ki-won, Mindd’ın Güney Kore genelinde 12 hastanede kullanıldığını ve hiçbir yan etkisinin olmadığını belirtti. Bu yılın başında Avrupa’ya ve 2019’da ABD’de piyasaya sürülmesi düşünülen yeni nesil tedavi yöntemi Mindd, akıllı telefon uygulaması ile birlikte çalışıyor. Hastalar uygulamaya uyku, egzersiz, tedavi gibi bilgilerini kaydedebiliyor. Tüm bu veriler kontrol edilmek üzere doktorlara gönderiliyor.