Skip to main content

DeepL, Index Ventures’ın liderlik ettiği yoğun talep gören yatırım turunda 2 milyar dolar değerleme üzerinden 300 milyon dolar yatırım aldı.

Yapay zekâ dil teknolojisi şirketi olan DeepL, 2 milyar dolar değerleme üzerinden 300 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Index Ventures’ın liderlik ettiği yatırım turuna ICONIQ Growth, Teachers’ Venture Growth ve diğer son aşama yatırım şirketlerinin yanı sıra mevcut yatırımcılar IVP, Atomico ve WiL de katıldı.

DeepL kurucusu ve CEO’su Jarek Kutylowski yatırımın ardından şu değerlendirmeyi yaptı: “DeepL’in şimdiye kadarki en başarılı döneminde gelen bu yeni yatırım, Language AI platformumuzun dünya genelinde şirketlerin dil alanında karşılaştıkları zorlukları çözmede ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çiziyor. Çözümlerimizi genişletmek ve kalite, isabetlilik ve güvenlikte sektör liderliğimizi korumak için sürekli büyümeye ve yenilik yapmaya odaklanıyoruz. Bu sayede konumu ne olursa olsun her şirketin yapay zekamızla küresel ölçekte sorunsuzca çalışabileceği bir geleceğe birkaç adım daha yaklaşacağız.”

2017 yılında Almanya’da kurulan DeepL’in son teknoloji çeviri ve yazma çözümleri, genel amaçlı yapay zekâ sistemlerinin aksine dile özel yapay zekâ modelleriyle çalışıyor ve böylece farklı ihtiyaçlara hitap edebilen daha isabetli çeviriler yapılmasını sağlarken yanlış anlaşılma riskini de azaltıyor. Son 12 aylık süreçte işletmelere yönelik ürün yelpazesini önemli ölçüde genişleten şirket, Nisan 2024’te kendi tescilli LLM teknolojisi tarafından desteklenen, yazılı kurumsal iletişime özel olarak tasarlanmış bir yazma asistanı olan DeepL Write Pro’yu piyasaya sürdü. Ayrıca yakın zamanda eklenen Arapça, Korece ve Norveççe dilleriyle platformda desteklenen dil sayısını artırmaya devam ederek toplam dil sayısını 32’ye çıkardı.