Skip to main content

Çağdaş sanatın kalbi 14-17 Eylül’de CI’da atacak. Yeni medya sanatından da eserlerin bulunduğu CI’da bir konferans serisinde sanat ve teknoloji ilişkisini ele alan oturumlar yer alıyor.

İstanbul çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul (CI) bu yıl kez 12. kez düzenleniyor. 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan CI, bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, ABD ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirerek İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak. CI’ın ana sponsoru Akbank.

CI’da yeni medya sanatından eserlerin de yer aldığı Plugin isimli bir bölüm bulunuyor. Sponsorluğunu Siemens  Ev Aletleri’nin yaptığı Plugin’de bu yıl sergilenecek eserler Natura Nova adı altında ziyaretçileriyle buluşacak. Natura Nova yeni medya sanatının bugünün ve geleceğin dünyasına dair sorularını ve cevaplarını ortaya koymayı hedefliyor. Sergi yeni ve değişen dünyamız ile bu dünyadaki yeni deneyimlerimizi en iyi şekilde yakalamayı amaçlayan yeni medya sanatı arasındaki diyaloğa bir bakış sunmaya çalışacak. Seçkinin tüm işleri doğa temsilinin tam olarak nasıl bir şey olması gerektiği sorusuna sanatçısının yeni ve kendine has cevabını ortaya koyacak. Natura Nova’da eserleri sergilenecek sanatçılar şöyle: Memo Akten, Onformative, Field, Lia, Quayola, Joanie Lemercier, Sougwen Chung, Semiconductor, Ryoichi Kurokawa, İdil İlkin, Felix Luque, Aziz+Cucher.

CI Dialogues’da sanat ve teknolojisini ele alan oturumlar yer alıyor

CI 2017 kapsamında CI Dialogues adlı bir konferans serisi de mevcut. Bu seride bu sene “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak. Konu, insanın günlük hayatının çekirdeğini oluşturan teknoloji, mimarlık ve tat gibi farklı disiplinlerin ilişkisinde tartışılacak. CI Dialogues’da 14 Eylül’de Gelecek Teknolojilerinde İnsan Estetiği başlıklı bir panel düzenlenecek. Bu panelde insan estetiğinin günümüzde kabul görmüş hali, robot, bilgisayar yazılımları ve yapay zekânın gelişimi ile değişen deneyimlerini incelenecek. 15 Eylül’deki Sanatta Yeni Teknolojilerin Yeri başlıklı panelde ise teknoloji ve yeni medya sanatı arasındaki giderek artan etkileşime odaklanırken, bu birlikteliğin sanatın üretim, dağıtım ve tüketim ilişkilerini ve estetik algısını ne şekillerde etkilediği ve dönüştürdüğü tartışılacak.

Natura Nova’nın küratörlüğü,  Ceren ve Irmak Arkman’da

Natura Nova’nın küratörlüğünü ise Ceren ve Irmak Arkman üstleniyor. İkilinin Plugin ile ortaklığı yeni değil. 2013 senesinde CI ile projeyi geliştiren ekip, aynı zamanda yeni medya alanının ilk iki senesinde yöneticiliğini yapmıştı.