Skip to main content

Enerji verimliliği konusunda farkındalığı artıracak internet sitesi, Eylül ayına kadar sürecek proje kapsamında yayında

“Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ başlıklı araştırma projesi kapsamında hazırlanan internet sitesi enerjifarkindaligi.org kullanıma açıldı.

İnternet sitesinde araştırma sonuçları, proje çıktılarının yanı sıra, iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri eğitmek için hazırlanan elektrikli ev aletlerinde enerji verimliliği bilgisayar oyunu ve renkli görsel kitapçık ile kadın tüketicileri eğitmek amacıyla hazırlanmış olan “Evde Enerji Tasarrufu için Pratik Bilgiler” kitapçığı da yer alıyor.

İnternet sitesi kapsamında iklim değişikliği riskleriyle yüzleşecek gelecek nesilleri eğitmek için hazırlanan bilgisayar oyunu ile 6-12 yaş grubu çocukların enerji kapsamı konusunda eğlenerek bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Oyunu’nda çocuklar evlerinde elektrikli ev aletlerini nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenerek uygulama imkânı bulunuyor.

enerjifarkindaligi.org sitesinde ayrıca, çocuklar için elektrikli ev aletleri kitabı da yayımlandı. Proje ile ilgili tüm çıktılar, kitapçıklar internet sitesi üzerinden indirilebilecek.

Kullanıma açılan internet sitesi, Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal’ın, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) tarafından hibe desteği ile hayata geçirdiği “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ projesi için hazırlandı.