Skip to main content

Prof. Dr. Selçuk Şirin, 20 milyona yakın öğrencinin bulunduğu Türkiye’de, “Çocuklarımıza dünyadaki akranlarıyla daha iyi rekabet edecek becerileri kazandırabiliyor muyuz,” sorusuna cevap arıyor.

Hürriyet.com.tr Köşe Yazarı Prof. Dr. Selçuk R. Şirin, Harvard Innovation Lab Kıdemli Araştırma Uzmanı Tony Wagner’e dayandırarak yazdığı yazıda küresel ekonomide başarı  için 7 beceriye sahip olunması gerektiğini vurguluyor. Şirin’in 11 Eylül’de paylaştığı yazıya göre, artık pek çok eğitim sisteminin benimsediği 7 küresel beceri şunlardan oluşuyor: Eleştirel düşünme, işbirliği, zihinsel çeviklik ve esneklik, inisiyatif alma, sözlü ve yazılı iletişim, veri analiz ve tahayyül.

Prof. Dr. Şelçuk Şirin şu an New York Üniversitesi’nde davranışbilim ve istatistik dersleri veriyor ve NYU-Şirin Araştırma Labaratuvarı‘nda eğitimden siyasete geniş bir alanda bilimsel çalışmalar yönetiyor. ODTÜ’den lisans, State University of New York’den (SUNY) yüksek lisans ve Boston College’den doktora derecesi alan Selçuk Şirin’in 70’i aşkın akademik yayını bulunuyor. Şirin’in yeni Türkçe kitabı Bir Türkiye Hayali Mart ayında yayımlandı ve ilk ayda 5. baskıya ulaştı.

Selçuk Şirin’in yazısının tamamını şu linkten okuyabilirsiniz.