Skip to main content

Çocuklarınızın akıllı cihazlarla etkileşimi çocuk & teknoloji ilişkisinin en önemli başlığı. Sadece ‘kapatın’ ya da ‘elinden alın’ demek yeterli değil.

Dijital çağda çocuk teknoloji ilişkisi konusunda sunulan öneriler teknolojinin gelişme hızının çok gerisinden kalıyor. Artık eskisi kadar engelleyici değiliz. Çünkü örneğin uzaktaki bir akrabayla, ya da uzun süre gelmeyecek biriyle görüşme yapmanın zararı olmayacağını hepimiz hissedebiliriz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı’nın bu konudaki önerileri şöyle;

    • *2 yaşın altında, sadece bir büyüğün eşliğinde görünür telefonla konuşmaya izin verin. Faydalanacağını düşündüğünüz tüm diğer şeyler esasında anne baba veya yine seven ve isteyerek öğreten birinden direkt iletişimle çok daha iyi öğrenebilir. Araştırmalar 6 aylık bir bebeğin sosyal medyadan öğrenebildiğini gösteriyor ama anne-babasından 20 kat daha iyi öğrenir.  2 yaş altı gelişimi sevgi, şefkat, anne baba veya aynı şekilde sevgiyle ve ilgiyle yaklaşan bir büyüğün geçireceği zamanla yakından ilişkilidir.

*2 yaşında üzerindeki çocuklar eğitici olduğu kanıtlanan kaliteli çocuk programlarını günde en fazla 1.5-2 saate çıkacak şekilde ve bir büyüğün eşliğinde izleyebilirler. Pasif olarak izlemekle, bir büyüğün anlatım ve yorumuyla izlemek arasında eğitim açısından çok büyük farklar vardır. Anne babayla birlikte izlenen bir çizgi filmim ya da ekranda oynanan hafıza kartı oyununun iletişim devam ettiği sürece zarar vermesi mümkün değil.