Skip to main content

Bu yeni yapay zekâ özellikleri sayesinde Chrome’da sekmeleri düzenleyebilir, özel temalar oluşturabilir ve web’de yazı yazarken yardım alabilirsiniz.

Google, Chrome tarayıcısının kullanımını kolaylaştırmak amacıyla yeni bir sürüm olan “Chrome M121” ile birlikte 3 yeni üretken yapay zekâ özelliğini tanıtacağını duyurdu. Chrome başkan yardımcısı Parisa Tabriz imzalı açıklamaya göre, bu yeni özellikler arasında bir sekme düzenleyici, tarayıcı genelinde çizimleri ve temaları özelleştirme seçeneği ve metin taslağı oluşturmaya yardımcı olan bir yazma asistanı bulunacak.

Bu yeni özellikleri etkinleştirmek için Ayarlar sayfasındaki üç noktalı açılır menüde “Deneysel Yapay Zekâ” düğmesine tıklamak yeterli olacak.

Şimdi gelin bu 3 yeni yapay zekâ özelliğine yakından bakalım.

  1. Sekmeleri Düzenleme

Sekme düzenleyici yapay zekâ özelliği, Chrome pencerelerinizdeki açık sekmeleri sınıflandırmanın yollarını önerecek ve grup oluşturma seçenekleri sunacak. Eğer çok sayıda yinelenen sekmeniz açıksa, bu özellik oldukça yararlı olabilir. Kullanıcılar, bir sekme üzerinde sağ tıklayarak “Benzer Sekmeleri Düzenle” seçeneğine tıkladıklarında, yapay zekâ açık sayfaları konulara göre bir araya toplayacak. Örneğin, alışveriş veya seyahatle ilgili sekmeler bir arada toplanacak ve yapay zekâ, bu gruplandırmaya isim ve emoji önerebilecek.

  1. Tema Özelleştirme

Yeni güncelleme ile Chrome web tarayıcılarında, tarayıcının görsellerini kişiselleştirmek mümkün olacak. Şirket eçen yıl Android 14 ve Pixel 8 cihazlarla üretken yapay zekâ duvar kağıtlarını kullanıma sunmuştu. Şimdi tarayıcınızı daha da kişiselleştirebilmeniz için aynı metinden resme modelini Chrome’a ​​getiriyor. Bu özelliği kullanmak için, yan paneldeki “Chrome’u Özelleştir” düğmesine tıklayıp “Temayı Değiştir” seçeneğini seçip ardından “Yapay Zekâ ile Oluştur”u işaretlemeniz ve yapay zekâya sizin için bir tema oluşturması talimatını vermeniz yeterli olacak.

  1. Yazı Yazma Desteği

Chrome’un yeni yazı yazma desteği, kullanıcıların taslak oluşturmasına yardımcı olacak. Bu özelliği etkinleştirmek için, Chrome’da ziyaret ettiğiniz herhangi bir sitedeki metin kutusuna veya alana sağ tıklayıp “Yazmama Yardım Et” seçeneğini seçmeniz yeterli olacak. Birkaç kelime yazdıktan sonra yapay zekâ, cümlelerinizi tamamlamanız veya metne devam etmeniz için size seçenekler önerecek.

Kaynak: Chrome is getting 3 new generative AI features – Google