Skip to main content

Google, Chrome tarayıcısına eklediği yeni özellik ile hızlı olarak kabul edilen sayfaları işaretleyeceğini duyurdu. Uygulamaya ilk olarak Android’in mobil tarayıcısı ile başlanacak.

Google, Chrome tarayıcısında hızlı olarak kabul edilen sayfaları işaretleyeceğini ve bu uygulamaya ilk olarak Android’in mobil tarayıcısı ile başlanacağını duyurdu. Google‘ın blog sayfasından yapılan açıklamada, kullanıcılar bir bağlantıya tıkladığı zaman açılmak istenen sayfa geçmişteki kullanımlarda hızlı olarak kullanılmış ise, “Hızlı bağlantı” işareti belirecek.

Google, hızlı sayfalara atanacak “hızlı bağlantı” işaretinin kullanıcı tecrübesini dair temel özellikleri belirleyen Core Web Vitals ölçümlere dayanarak atanacağını belirtti. Söz konusu ölçümler, gerçek Chrome kullanıcılarının tecrübeleri doğrultusunda toplanıyor.

Core Web Vitals tarafından sunulan sayfa yükleme süresi, cevaplanabilirlik ve sayfa içeriğinin düzeni gibi ölçümler, genel değerlendirme sonucunda sayfanın ne kadar iyi bir kullanıcı tecrübesi sağladığını gösteriyor.

Hızlı bağlantı atamaları Chrome’un 85’inci versiyonunun beta sürümünde hayata geçecek. Kullanıcıların bu içeriği kullanması ve sayfa performansına yönelik veriler sağlaması için “lite mode” kullanması veya Ayarlar seçeneğinden “Aramaları ve göz atmayı daha iyi yap” seçeneğini aktif etmeleri gerekiyor.

Google, internetin hayatlarımızda önemli bir yer tuttuğunu ve yavaş veya kusurlu bağlantıları tespit etmek konusunda hızlı bağlantıların işe yarayacağını belirtti. Şirket, zamanla işaretleme özelliğinin farklı Chome kullanıcı arayüzleri için de kullanılabileceğini not düştü.

Google, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Core Web Vitals ölçümlerini arama sıralamalarına entegre edeceğini duyurmuştu. Şirket aynı zamanda Otomatik Doldurma seçeceğini iptal edebileceğini ve güvenli olmadığı düşünülen durumlarda kullanıcıların uyarılacağını belirtti. Otomatik Doldurma, önceden girilen şifre ve kullanıcı adı gibi bilgileri web sayfalarında otomatik hesap açmak için kullanıyor.

HTTPS güvenlik protokolü kullanıyor görünse de şartlarına uymayan güvensiz sayfalarda doldurulacak bilgilerin, siber korsanların eline geçme riski bulunduğu ifade edildi.