FİLM

Savaş Önemli | 10.03.2017 - 11:00

Charlie Brooker’dan Black Mirror’un 4. sezonu için ipuçları

Black Mirror’ın yeni sezonu ile ilgili beklentiler ve tahminlere en gerçekçi yorumlar dizinin yaratıcısı Charlie Brooker’dan geldi.

Netflix’in popüler yapımlarından Black Mirror’un 3. sezonu 2016 yılında online TV’nin yıldızlarından biri olmuştu. Bazılarına göre bir distopya, bazılarına göre ise distopya kılığına girmiş bir bugün öyküsünü anlatan dizinin 4.sezonunun ise 21 Ekim 2017’de başlayacağı duyurulmuştu.  Sosyal medya, sanal gerçeklik gibi konulara odaklanan ve bize yakın gelecekle ilgili teknolojinin sınırsız gücü ile karanlık ve şaşırtıcı hayat sunan Black Mirror’ın yeni sezonu ile ilgili beklentiler ve tahminler son günlerde daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Bu konudaki en gerçekçi yorumlar ise birinci ağızdan dizinin yaratıcısı Charlie Brooker’dan geldi.

jodie foster black mirror

Black Mirror 4. sezonun sürprizlerinden biri Jodie Foster

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Telegraph’a konuşan Brooker, dizinin Amerikan seçimlerini konu alan bölümü ve diğer bölümleri hakkında merak edilenleri açığa kavuşturdu. Dizinin yeni sezonunun ilk 3 sezonu kadar karamsar olmayacağının altını çizen Brooker açıklamasında insanların şu andaki beklentisinin gelecek ve getireceklerinden korkmamak aksine daha fazla iyimser olmak olduğunu söyledi ve şunu ekledi: “Yeni bölümler Shut Up and Dance bölümünden biraz daha hafif olabilir. ” Brooker dizinin yeni sezonunun bu beklentiyi karşılamak üzere kurgulandığını söylese de ünlü senaristin karakterini ve geçmiş işlerini bilenler, Brooker’ın bu eleştirel tarzından kolay kolay vazgeçemeyeceğini söylüyor. Diziyi iyi takip edenlerinizin hatırlayacağı üzere Black Mirror’ın 3. sezonunun en çok konuşulan bölümlerinden biri San Junipero olmuştu. San Junipero kentinde geçen romantik bir aşk hikayesini anlatan bölüm aslında klasik bir Black Mirror hikayesinden farklıydı. Brooker iki kadının aşkını anlatan bu bölümün aslında başta  kendisini de endişelendirdiğini röportaj verdiği yayınlarda dile getirmişti. Charlie Brooker, izleyicisine gelecekle ilgili biraz olsun umut aşılamak için kendi tarzından vazgeçer mi bunu şu an bilemiyoruz ama efsane olma yolunda giden dizinin yeni sezonunun da yine çok konuşulacağı kesin. Yeni sezon bölümlerinde daha fazla komedi unsurunu hikayelerine dahil ettiğini söyleyen Brooker’ın izleyicisine daha fazla sürpriz yapması bekleniyor. Bunlardan biri Jodie Foster. Bir anne-kız ilişkisinin anlatıldığı bölüm için kamera önüne geçen Jodie Foster daha önce de Orange Is The New Black’in bazı bölümleri için yönetmen koltuğuna oturmuştu.