Skip to main content

Dünyanın en popüler teknoloji fuarı CES 2024, 9-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2024, 9-12 Ocak tarihlerinde Las Vegas’ta kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ancak fuar başlamadan önce, bazı sıradışı ve tuhaf trendleri görmeye başladık bile.

CES 2023’te akıllı gözlükleri kablosuz TV’ler, metaverse, web 3.0 ve sürdürülebilir teknoloji öne çıktı. CES 2024 için ise bir başka trend kontrolden çıkmış gibi görünüyor. İpucu isterseniz, kendisi iki kelimeden oluşuyor ve artık her yerde. Bir tahmininiz var değil mi? Neyse, lafı fazla uzatmadan CES 2024 öncesinde görmeye başladığımız 5 tuhaf trende bir göz atalım.

  1. Her şeye yapay zekâ eklemek

CES 2024’te yapay zekâ (YZ) destekli bir akıllı lambanın görücüye çıkacağına dair bazı söylentiler var. Tamam hiçbirimiz yapay zekâya karşı değiliz, özellikle kullanıcıların davranışlarını öğrenmek için tasarlanmış teknolojilerin faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bir lambada yapay zekânın ne gibi bir faydası olabilir? Bunun yanında yapay zekâ destekli bir iç mekân kamerası da CES 2024’te görücüye çıkabilir.

Bu yapay zekâ destekli ürünler, CES 2024’ün neler sunabileceğinin bir göstergesiyse, yapay zekâ destekli bir sürü şey görmeye hazır olun.

  1. Beyin okuyan teknoloji

CES 2024 İnovasyon Onur Ödülü alan bir beyin eğitim sistemi olan Sens.ai, gelişmiş ışık uyarım teknolojisini kullanarak beyninizin geri bildirimlerini okuyarak zihninizi daha net, sakin ve rahat olmasına yardımcı olmak için tasarlanmış. Bu işin güzel yanı. Ama asıl tuhaf olan şey, bu beyin eğitiminin faydalarından yararlanmak için kullanmanız gereken ilginç kulaklık.

Bu kategorideki bir diğer ilginç ürün ise, kullanıcıların fiziksel bir kâğıda not alırken aynı anda yazdıkları metni bir ekranda da görebilmelerine olanak tanıyan Genipen. Bunun yanı sıra CES 2024 İnovasyon Onur Ödülü sayfasına göre ürün, “öğrencilerin bilişsel ve davranışsal biyometrik zamanlarını analiz edebiliyor”.

  1. Yaşlılara yönelik teknolojiler

CES 2024’te, yaşlanmaya yönelik teknolojilerin sergilendiği, AARP sponsorluğunda bir stant yer alacak. Paylaşılan bilgilere göre, bir katılımcı CES 2024 ziyaretçilerine yaşlıların başına bela olan hareket kısıtlamalarının nasıl bir şey olduğunu deneyimleme fırsatı sunacak. Samsung’un da yaşlılara yönelik bazı akıllı ev teknolojilerini sergileyeceği gelen bilgiler arasında.

Bunların yanı sıra hafıza kaybı, demans ve Alzheimer hastalığı olan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış bir cep telefonu da fuarda görücüye çıkacak ürünler arasında.

Ancak sosyal izolasyonla savaşmak için tasarlanmış “Proto” adlı holografik iletişim platformu da dahil olmak üzere bazı tuhaf teknolojileri de fuarda göreceğiz.

  1. AR/XR gözlükler

Meta ve Ray-Ban; 2021’de tanıtılan Ray-Ban Stories ve 2023’te tanıtılan Ray-Ban Meta Akıllı Gözlük olmak üzere iki üründe işbirliği yaptı. Tüketiciler, yüksek teknolojili gözlükleri kendi hayatlarının bir parçası haline getirme fikrine sıcak bakıyorlar.

Bununla birlikte Meta’nın akıllı gözlüğüne olan yoğun ilgiyi elde etmek isteyen bir sürü artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü görmeye hazırlanın. Bu gözlüklerden bazıları, telefon ya da laptop ekranınızda daha sürükleyici bir deneyim elde etmenizi sağlayacak.

Diğerleri de, sanki bir bilim romanındaymışsınız gibi (Meta’nın akıllı gözlüklerinin yapamayacağı bir şey) gerçek dünyadaki çevrenizin üzerine sanal eserler yerleştiriyor. AR alanında TCL ve XREAL gibi markalar sıradışı ürünler sunmaya hazırlanıyor.

  1. Katlanabilir televizyonlar

2023’ün başlarında TCL ilgi çekici bir konseptin tanıtımını yapmıştı: İkiye katlanabilen 8K OLED TV. TCL’nin bu tuhaf prototipi CES 2024’te de sergileme ihtimali oldukça yüksek. Katlanabilen panelleri gösterecek olan tek katılımcı TCL değil. Maxim’in haberine göre C-SEED markası da lüks, son teknoloji ve ev sineması boyutlarındaki TV’lerini CES 2024’te tanıtacağını duyurdu.

Kaynak: CES 2024: 5 creepy or weird trends we’re already seeing – Mashable