Skip to main content

Otomobil üreticilerinden Hyundai, uçan taksi modelini CES 2020’de tanıttı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, CES 2020 kapsamında bir uçan taksi modeli tanıttı. geçtiğimiz aylarda kurulan Urban Air Mobility Division ile gündeme gelen Hyundai, bu departman ile geleceğin uçan otomobillerine odaklanacaklarını vurgulamıştı.

Hyundai ve Uber’den ‘uçan taksi’ modelini CES’te tanıttı

Hyundai, son olarak yeni kurduğu departmanı Urban Air Mobility Division’ın başına eski NASA mühendisi ve havacılık tarafında 30 yıllık tecrübeye sahip Dr. Jaiwon Shin‘i geçirmiş, yeni girişimleri için göz kırpmıştı. CES 2020’de ilk Personal Air Vehicle (PAV) modeli görücüye çıkaran Hyundai, “uçan otomobil”ini tanıttı. Hyundai’nin Uber’le ortaklaşa geliştirdiği bu projede Hyundai, teknolojik hava araçlarını üretecek ve satışa sunacak. Uber ise hava taşımacılığı ağı üzerinden kendi hava sahası destek hizmetlerini kurarak hızlı bağlantılar ve mobil uygulamalar hazırlayacak.

Hyundai’nin Uber ile birlikte geliştirdiği uçan taksi, güvenlik ve daha az gürültü için birden fazla pervaneli motor üzerine kurulu. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen araç,  saatte 290 km/s hıza çıkabilecek. Eletrikli altyapı üstüne kurulan aracın 100 km menzili bulunurken, şarj süresinin yedi dakika süreceği belirtiliyor. Hyundai ve Uber imzalı uçan taksinin 2023 sonrasında göreve başlaması bekleniyor.