Skip to main content

Cep telefonunu kısa sürede şarj etme hayali artık gerçek oluyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinden Eesha Khare, cep telefonunu 20 saniye şarj eden buluşuyla 50 bin dolar kazandı.  ABD’nin Kalifroniya eyaletinin Saratoga…

























Cep telefonunu kısa sürede şarj etme hayali artık gerçek oluyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinden Eesha Khare, cep telefonunu 20 saniye şarj eden buluşuyla 50 bin dolar kazandı. 
ABD’nin Kalifroniya eyaletinin Saratoga kentinde oldukça kullanışlı enerji depolayıcı cihazı icatı gerçekleşti. Bu yeni cihaz, cep telefonunu 20-30 saniye içinde anında şarj edebiliyor.
İcatın sahibi ise 18 yaşındaki Eesha Khare. Bu cihaz, günlük kullanıma geçebilirse; cep telefonunu şarj etme konusunda yeni bir devrim yaratabilir. Saatler alan şarj etme eylemi artık saniyeler içinde mümkün olacak.
NBC News’te yer alan habere göre; Khare, 50 bin dolar değerinde Intel Vakfı Genç Bilim İnsanları Ödülü alan icatında hiç şarjı bitmeyen bir cihaz yaratma isteğinden ilham aldığını belirtti. 
Bu birçokları için hayat kurtarıcı olan buluşun daha uzun dayanma süresi bulunuyor. Bu cihaz, neredeyse 10 bin kere şarj ve yeniden şarj işlemlerinden geçebilir. Bu miktar, yalnızca bin kere yeniden şarj edilebilir pillere göre oldukça üstünlük gösteriyor.