Skip to main content

Resmi Gazete’de bugün yer alan düzenlemeye göre, cep telefonlarından alınacak yeni yüzde 1’lik vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gidecek.

2019 yılını kapatırken, yurt dışından getirilen telefonların kullanılabilmesi için ödenen, yıl içerisinde birkaç kez yeni düzenleme geçiren IMEI kayıt ücretine bir zam daha gelmişti. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile hem yerli üretim hem de ithal cep telefonlarına ek vergi getirildi. 

Cep telefonlarına yüzde 1 ek vergi geldi

Resmi Gazete’de cep telefonlarını ifade eden ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 8517.12.00.00.11 olan cihazlar için belirlenen kesinti oranı yüzde 1 oldu.

Kararda, bu oranda vergi uygulanacak olan eşyalar ise şu şekilde tanımlandı: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

Yapılan düzenleme sonrasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 25, yüzde 40, yüzde 50, Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 18, TRT Bandrolü yüzde 10 ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi yüzde 1 olarak tahsil edilecektir.