Skip to main content

ING Grubu tarafından desteklenen çalışmayla cep telefonları, POS cihazı olarak da kullanılabilecek.

ING Grubu tarafından da desteklenen çalışmayla cep telefonları, NFC teknolojisi sayesinde herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymaksızın POS cihazı olarak da kullanılabilecek.

Buna göre akıllı cep telefonları, herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymadan, NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi) teknolojisiyle, tek başına kartlı işlem yapabilecek ve günümüzdeki POS cihazları kadar güvenli ve yenilikçi bir POS cihazına dönüşecek.

ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır, henüz Türkiye ödeme sistemleri pazarında, cep telefonlarıyla fiziki olarak kartlı işlem yapılamadığına dikkat çekerek basit usul vergi ile çalışan ve düşük tutarlı işlem adetleri olan küçük esnafın ödeme almasını kolaylaştıracak bu uygulamayı, ING Bank Üye İşyeri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü’nün pilot olarak çalışmaya başladığını söyledi. Türkiye’de banka olarak ilk kez kendileri tarafından çalışmalarına başlanan bu ürünle, ING Bank’ın ‘Eski Köye Yeni Adet’ getirmeye devam ettiğini de kaydeden Çakır, kısa sürede yaygınlaşacağını düşündükleri bu uygulamayla, POS’a dönüşecek cep telefonlarından, 90 TL altındaki işlemler için temassız işlem yapılacağını ifade etti.