Skip to main content

Yeni dönemin fenomenleri Twitter veya Instagram’dan değil, Twitch ve YouTube’dan çıkıyor. Bu yazıda eldeki imkânlarla canlı yayın yapmak için neler gerekir bir araya getirdik.

İçerik önemli
İşte burası hayal gücünüze en çok ihtiyaç duyacak kısım. İnternet olan her yerden, telefon üzerinden bile canlı yayın yapmanız mümkün. İster yurt dışında gezerken bir yandan yayın yapın, isterseniz evinizin konforunda takipçilerinizle belli konular çevresinde sohbet edin. Oluşturacağınız konseptler önemli. Özellikle Twitch üzerinde, oyun yayınları öne çıksa bile farklı formatların sayısının arttığını görüyoruz. Tabii içeriklerinize karar verirken hitap edeceğiniz ve platformdaki hazırda bulunan kitleyi ve onların zevklerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Canlı yayında yemek, çizim veya makyaj yapmak platformun alışık olduğu içeriklerden yalnızca birkaçı. Sizler de yetenekleriniz, bilginiz ve deneyiminiz doğrultusunda içeriklerinize karar verebilirsiniz.

Popüler platformlar
Yeni ve farklı yapılar gelip gitse de canlı yayın platformu olarak öne çıkan iki dev var. Amazon’un sahip olduğu Twitch ağırlıklı olarak oyun yayınlarının ve espor müsabakalarının yer aldığı bir platform. Ağırlıklı dedim ancak sayısı ve takipçisi artan farklı yayın türleri platformun belli bir tarafa doğru büyümesine sebep oldu. Önceleri tek başlık altına toplanan oyun dışı tüm yayın türleri için artık sanat, bilim, talk show ve podcast gibi farklı başlıklar var. İştirak ve partnerlik programları sayesinde platform üzerinden gelir de elde edebiliyorsunuz. Diğer tarafta dünya devi YouTube bulunuyor. Canlı yayın izleyenlerin sayısı kayıtlı videoları izleyenlere göre az olsa da buradaki alışkanlıklar da değişiyor. Artık evinden yayın açan tek bir kişinin, Fortnite içerisindeki bir etkinliği canlı yayınlayarak, anlık olarak 400 binden fazla izleyiciye ulaşabildiğini görebiliyoruz. Oyun yayınları burada da popüler ama ilkel şartlarda doğada hayatta kalmaya çalışan birinin canlı yayınına da denk gelebiliyorsunuz. Yani çeşit çok.

Teknoloji şart
Hangi platform olursa olsun yayın yaparken telefonunuzdan öteye geçmek istiyorsanız birtakım donanım ve yazılımlara ihtiyacınız var. Ancak merak etmeyin belki evde sahip olduklarınıza ufak eklemelerle yayınlara başlayabilirsiniz. Kamera, bilgisayar ve mikrofonu olan bir kulaklık iyi bir başlangıç seti. Web kameraları yayın için sıkça kullanılıyor. Ancak HDMI çıkışı veren daha kaliteli bir fotoğraf makinesini de yayın için kullanabilirsiniz. Önceden sahip olduğunuz kameranızı Elgato’nun Cam Link cihazı ile bilgisayara doğrudan görüntü aktarır hale getirebilirsiniz.

Web kameraları ucuz seçenekler ama iyi bir fotoğraf makinesi ve Cam Link kombinasyonunun kalitesini yakalamıyorlar. Bilgisayar denildiğinde gözünüzde oyun canavarları canlanmasın. Eğer oyun dışında işler yapacaksanız orta güçte bir bilgisayar işinizi görecektir. Zaten yayın çıkış kalitenizi bilgisayarınıza göre de ayarlayabiliyorsunuz. İnternet bağlantınızın yükleme hızının en azından 3-4 Mbps civarlarında olması yeterli olacaktır.

Bunlar ihtiyaç duyacağınız en gerekli donanımlardı. İşi ileriye götürüp Elgato’nun yayıncılar için ürettiği yayın konsolları, video yakalama ekipmanları ve daha birçoğunu sisteminize ekleyerek yaptığınız yayınları daha akıcı ve keyifli hâle getirebilirsiniz. Tabii bir de oyun işlerine girecekseniz klavyede Corsair K70 RGB ve fare de Ironclaw RGB gibi güzel seçenekleri tercih edebilirsiniz. Sonuçta her klavyenin ortak özelliği en çok kullanılan WASD gibi tuşların olması ama iş konfora ve beraberinde sunduğu deneyime geldiğinde iyi seçim yapmak önemli.

Yazılım seçenekleri
Yayıncılar genelde birkaç yazılım ve hizmeti bir arada kullanıyorlar. Bilgisayarınıza küçük çaplı reji işlevi kazandırıp yayın yapabileceğiniz iki alternatif önereceğim. İlki tamamen ücretsiz olan OBS ve diğeri de Xsplit. İkinci alternatif başarılı bir yazılım ancak ekstra özellikler için ücret istiyor. Bu sebeple yeni başlayanlar için OBS yani Open Broadcaster Software iyi bir seçim. Bu iki yazılımın da ince ayarları ve özelliklerini buraya sığdırmaya çalışmayacağım. YouTube’da pek çok rehber mevcut. Hatta OBS kurulum sihirbazıyla ayarları bilgisayarınıza ve internet hızınıza göre optimize edebiliyor. Bunun dışında sık sorulanları otomatik mesajlarla cevaplayabilmek veya gelen takipçi, abone gibi uyarıları yayına entegre etmek için Stream Elements veya Stream Labs hizmetlerini önerebilirim. Tonlarca özellik barındıran bu sistemler hakkında ayrıntı alabilmek için rehber videolarını inceleyebilirsiniz.

Başlangıç ipuçları
Yayınlarınıza arkadaşlarınızı çağırın. Başlangıçta sizi destekleyebilecek insanların olması iyi hissettirecektir. Aksi halde pek çok yayıncının arasında 0 izleyici ile fark edilmeniz zor olabilir. Yayınların ilgi çekici olmasını bir kenara bırakırsak belki de en önemli konu istikrar. İzleme alışkanlıkları belli bir düzeni ve istikrarı gerektiriyor. Yoksa alternatifin bol olduğu bu dünyada izleyicinizi hızla kaybedebilirsiniz. Farklı konseptler ve içerikler üretmek de önemli. Yayın esnasında sohbeti canlı tutmanız, size yazılan mesajları cevaplamanız da iyi olacaktır.

Tolgay Karabulut, Twitch yayıncısı/Xtreme