Skip to main content

Evde sağlıklı yemek pişirmek isteyenler için ‘ŞefGibi’ hizmetini başlatan Korgün Koyunpınar ve Orçun Seviğ, yeni nesil girişimlerini Digital Age’e anlattı. 

İş hayatının yoğun temposunda market alışverişine ve yeni tarifler araştırmaya zaman bulamayan ama sağlıklı ve leziz yemekler pişirmek isteyenler için ‘ŞefGibi’ hizmetini başlatan Korgün Koyunpınar ve Orçun Seviğ, internet sitesi üzerinden verdikleri yeni nesil hizmeti Digital Age’e anlattı.

Bu işe girişmeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz? Süreç nasıl gelişti?

Korgün Koyunpınar: Küçük yaşlarımızda evde birlikte yeni tatlar denemeyi, keşfetmeyi seviyorduk. Hatta ortak bir sos markası çıkartma hayalimiz bile vardı. O yıllarda hayallerimiz vardı, ama onları gerçekleştirecek tecrübeye sahip değildik. Çalışma hayatına başladıktan sonra, ikimiz de evde yemek yapma ve yeni lezzetler keşfetme zevkinden mahrum kalmaya başladık, diyebilirim. Çünkü gerekli malzemeler için alışveriş yapmaya, tarif keşfetmeye ve yemek pişirmeye vakit bulamaz olduk. Sağlıklı beslenemez hale gelmemiz de cabası. Yurt dışındaki yemek pişirme kitleriyle tanışınca, kendi markamızı kurmaya karar verdik. Çünkü bu hizmet, bizim de uzun yıllardır bizzat yaşadığımız bir problemi çözüyordu.

Orçun Seviğ: Zaten sürekli birlikte iş yapma hayalleri kurmaya devam ediyorduk. Bir gün, Korgün bana basit bir market torbası içinde hazırladığı yemek pişirme kitini getirdi. Böylece kullanıcı olarak ilk testi kendimiz yapmış olduk. Baktım, gerçekten de çok pratik ve faydalı. Sonra aynı kiti arkadaşlarımız ve akrabalarımız denedi. Onlardan da anında olumlu dönüş aldık. Ardından, bir landing sayfası açıp, her hafta iki kişiye pişirme kiti hediye etmeye başladık. Haftalar sonra gönderdiğimiz onlarca kişiden yüzde 100’e yakın olumlu dönüş alınca, işi hayata geçirmeye karar verdik.

Gelen talep beklediğiniz yönde oldu mu? Şu an kaç üyeniz var?

K.K.: Kısa bir süre içerisinde hizmetimizi 100’ün üzerinde kişiye ulaştırdık. Abone büyümesine bakıldığı zaman haftalık olarak yüzde 10-20 oranında büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Bu işi kurarken, kendi yaşadığımız bir problemi çözdük. Bu sayede ilk iş geliştirme çalışmalarımızı kendimizden aldığımız sağlıklı geri dönüşlerle yapabildik. Yani diğer bir deyişle sağlam temel attık. Bugün ve bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Temel hedefimiz, evde sağlıklı ve lezzetli yemek yapmayı herkes için kolay ve ulaşılabilir kılmak.

Girişiminizi zamanla geliştirmek isterseniz, öncelikle hangi tarafa yatırım yaparsınız?

O.S.: Alacağımız yatırımlarla birlikte başlatmak istediğimiz projelerden ilki, fiziki satış kanallarını kurmak ve ortaklıklar yapmak. Yoğun alışveriş merkezlerinde kiosk kiralamak ve iş ortaklıklarıyla tüketicilere alternatif yollarla ulaşmak. Ayrıca artan marka değerimizi kullanarak, müşterilerimizin mutfaklarındaki diğer ihtiyaçlarını (mutfak gereçleri vs.) da karşılamak istiyoruz. Son olarak, kendi tedarik zincirimizi kurmayı planlıyoruz. Böylece farklı ürün grupları için farklı üreticilere ulaşabilir, bu şekilde üretici ve tüketici arasındaki mesafeyi kısaltarak, her iki tarafın da daha mutlu olmasını sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.

ŞefGibi’nin hizmetlerini mobil uygulama üzerinden de vermeyi düşünüyor musunuz?

K.K.: Evet, ileride mobil uygulama ile ŞefGibi deneyimini daha çok kişiselleştirilmiş bir şekilde sunmak istiyoruz.

ŞefGibi hizmeti neleri kapsıyor ve yararlanmak için ne yapmak gerekiyor?

K.K.: ŞefGibi sistemine üye olan kullanıcılar; ne pişireceğini düşünmüyor, tarif araştırmıyor, market alışverişi yapmıyor ve taze malzemeye kolayca ulaşıyorlar. Profesyonel şefler tarafından her hafta yenilenen tarifler, özel paketlerde saklanan malzemelerle birlikte haftalık olarak kullanıcıların evleri ya da iş yerlerine teslim ediliyor. Pratik ipuçları da içeren tarif paketleri sayesinde kullanıcılar, dünya mutfağından lezzetleri ortalama 30 dakika içerisinde hazırlayabiliyorlar. Kırmızı et, tavuk eti, deniz ürünü ve sebze yemekleri arasından yapılan haftalık seçimler www.sefgibi.com sitesi üzerinden değiştirilebildiği gibi, teslimatları kolayca durdurmak veya iptal etmek de mümkün. ŞefGibi hizmetinden yararlanmak için site üzerinden üyelik başlatılması yeterli. Haftalık yemek pişirme sıklığı, yemek tercihleri ve teslimat zamanı belirtildikten sonra, haftalık 2 veya 3 adet tarif kartı için ikişer porsiyonluk malzeme teslim alınabiliyor. ŞefGibi hizmeti kapsamında şimdilik İstanbul’un Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Sarıyer, Kağıthane, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerine gönderim yapılıyor.