Skip to main content

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe…

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe birlikte açtı. Açılışın ardından Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin 12 bin m2’lik alandaki asıl binasının inşaatına inceleme gezisi yapıldı.
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimsel konuları kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde sunmak, çocukların bilime olan ilgisini artırmak ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla tasarlandı.
150’ye yakın uygulamalı deney düzeneğinden oluşan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde ‘Yenilenebilir Enerji’ ve ‘Su Yolu Galerisi’ adı altında iki özel galeri de bulunuyor. Buna ek olarak merkezde, eğitim salonları, kimya, fizik, robot ve beyin mühendisliği atölyelerinin yanı sıra bilim kampları ve söyleşileri de olacak. 
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezinin asıl binası 2013’te tamamlanacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki TÜBİTAK’ın yürüttüğü proje kapsamında 2023 yılına kadar 81 ilde 81 bilim merkezi açılması planlanıyor. Öncelik verilecek 6 il arasında yer alan Bursa’ya danışmanlık ve içerik için gereken 40 milyon TL’lik bütçe TÜBİTAK kanalıyla ayrıldı. Merkez için gereken 12 bin m2’lik alan ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edildi; binanın inşaatının 2013’te tamamlanması hedefleniyor.