Skip to main content

Bumble, dolandırıcılıkları ve sahte profilleri ortadan kaldırmak için Deception Detector adlı yapay zekâ aracını piyasaya sürdü.

Popüler flört uygulaması Bumble, kullanıcılar profilleri görmeden önce harekete geçerek spam, dolandırıcılık ve sahte profilleri elemek için “Deception Detector” adı verilen yeni bir yapay zekâ destekli aracı piyasaya sürüyor.

Kullanıcıların profilleri görmeden önce önlem almayı hedefleyen bu yeni araç, Bumble’ın test aşamasında tespit ettiğine göre spam ve dolandırıcılık profillerinin yüzde 95’ini otomatik olarak engelledi. Test aşamasında spam, dolandırıcılık ve sahte hesap raporları yüzde 45 oranında azaldı.

Uygulamadaki profillerin doğruluğunu değerlendirmek için makine öğrenimine dayalı bir model kullanan Deception Detector, insan desteğiyle birlikte çalışıyor.

 

Paylaşan: @mattnavarra
Threads’de gör

 

Bumble CEO’su Lidiane Jones şunları söylüyor: “Kadınların online deneyimine odaklanarak, yapay zekâ çağında güvenin her zamankinden daha önemli hale geldiğinin farkındayız. Bağlantı kurma endişesini azaltmak ve topluluğumuzu desteklemek için yeni modelleri en iyi şekilde nasıl kullanacağımız konusunda düşünceli davranıyoruz, bu noktada yapay zekâ ana odak alanımız olarak duruyor.”

Deception Detector, Bumble’ın sunduğu ilk yapay zekâ destekli araç değil. Uygulama 2019 yılında, kullanıcılara müstehcen bir fotoğraf gönderildiğinde bildirim gönderen ve otomatik olarak görüntüyü bulanıklaştıran yapay zekâ aracı Private Detector’ı piyasaya sürmüştü. Bumble, o zamandan beri aracın bir versiyonunu açık kaynak kodu olarak daha geniş teknoloji topluluğunun kullanımına sundu.

Kaynak: Bumble launches AI tool to weed out scams and fake profiles – Mashable