Skip to main content

 Türkiye, bulut bilişimin büyümesini etkileyen yasal düzenlemelerde 24 ülke arasında 17’inci oldu. Business Software Alliance (BSA) tarafından yayınlanan ve dünya genelinde ülkelerin ele alındığı “BSA Global Bulut Bilişim Karnesi” isimli…

 
Türkiye, bulut bilişimin büyümesini etkileyen yasal düzenlemelerde 24 ülke arasında 17’inci oldu. Business Software Alliance (BSA) tarafından yayınlanan ve dünya genelinde ülkelerin ele alındığı “BSA Global Bulut Bilişim Karnesi” isimli raporda, Brezilya en son, Japonya ilk sırada yer alıyor. Türkiye; Güney Afrika, Çin, Hindistan, Endonezya gibi ülkeleri geride bırakırken, Polonya, Kore, Singapur gibi ülkelerin de gerisinde kalıyor.
 
Rapor sonucuna göre bu sıralamadaki yerin Türkiye’nin tüm dünyada dikkat çeken ekonomik büyümesi ile çeliştiğini belirten BSA yetkilileri ülkeden ülkeye birbiri ile çelişen düzenlemelerin var olması, uluslararası bir karmaşaya yol açtığını ve küresel bulut bilişim pazarını tehdit ettiğini vurguladı.
 
BSA, Türkiye’de dijital ortamda kişisel verilerin yasa koruması altında olmadığını, kamu satın almalarında uluslararası standartlara uygun özel satın alma kuralları gerekliliğini ve yasal düzenlemelerde bulut bilişime yönelik düzenlemeler yapılma zorunluluğunu önemli bulgular olduğunu belirtiyor.
 
Türkiye’nin siber suçlarla uluslararası mücadeleyi düzenleyen sözleşmeyi imzaladığını ancak henüz esas hükümlerin tamamını hayata geçirmediğini belirten BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman Türkiye’de fikri mülkiyet korumasına ilişkin mevzuatın makul ölçülerde güncel olmakla birlikte, yaptırımların etkin uygulamasında eksik kalındığını söyledi.