Skip to main content

BTK, vatandaşların kamu kurumlarına kolay erişimi dört kamu kurumuna kısa numara verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), dört kamu kurumuna kısa numara tahsis edilmesine karar verdi. 13 Haziran’da BTK’nın sitesinde yayımlanan karara göre, BTK, Kişisel Verileri Korumu Kurumu’na (KVKK), BTK Tüketici İletişim Merkezi’ne, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne (USOM) ve Güvenli İnternet Merkezi adında BTK’ya dört kısa numara tahsis etti. Bu kısa numaraları şu şekilde duyuruldu: KVKK (198), BTK Tüketici İletişim Merkezi (120), USOM (133) ve Güvenli İnternet Merkezi (141).

Toplam 61 kısa numara mevcut
Üç rakamlı özel servis numaralarını güvenlik, kamu sağlığı, asayiş, can ve mal güvenliği ve acil durum hizmetleri gibi kamu yararı öncelikli konularda bu hizmetlere kolayca ulaşma imkânı sunan hatırlanması kolay, kısa numaralar şeklinde değerlendirmek mümkün.

Türk Telekom’un sitesindeki verilere göre, kısa numaralar acil telekomünikasyon hizmeti kapsamında kullanılan numaralar ve kamu ve sosyal hizmetler için kullanılan numaralar şeklinde sınıflandırılıyor. Buna göre, acil telekomünikasyon için 16 ve kamu ve sosyal hizmetler için 45 numara olmak üzere toplam 61 kısa numara bulunuyor. Yeni eklenen kısa numaralar da bu sıralamaya dâhil edildi.