Skip to main content

Çin menşeli nakitsiz ödeme yöntemi Alipay, 2018 sonuna kadar Avrupa’nın 20 ülkesinde hizmete girmiş olacak.

Alibaba Group şirketlerinden Ant Financial’ın EMEA Başkanı Li Wang‘in Hollanda gazetesi Financieel Dagblad’a yaptığı açıklamaya göre, Avrupa’da yaygınlaştırılması hedeflenen Alipay’in bu yılın sonuna kadar kıtadaki 20 ülkede kullanımda olması planlanıyor.

2017’de altı Avrupa ülkesinde aktif olan şirketin bu sayıyı 20’ye çıkarmak için 100’den fazla banka ve 40 dijital cüzdan firmasıyla anlaşmalar imzaladığını belirten Li Wang, gazeteye yaptığı açıklamada şu sözleri sarf etti: “Sürekli savunma oynayarak başarılı olunamaz. Avrupa’daki ödeme pazarı hızla değişiyor. Müşterilerimizin sürekli farklı bir şeyler istediğini gördük ve inovasyonu körükleyen de tam olarak budur. Rekabet açısından çok büyük bir avantaja sahibiz. Neyin işe yarayıp, neyin yaramadığını bulmak için milyonlar harcadık.”

2004 yılında AliPay olarak kurulan ve 2014 yılında Ant Financial ismini alan şirket, kısa süre önce blockchain gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesinde kullanılması için C serisi finansman turunda 14 milyar dolar yatırım toplamıştı. Bu nedenle, Alipay’in Avrupa açılımı için kasasında yeterince para bulunuyor. Öte yandan, Rusya’da önemli bir başarı sağlayan ödeme yöntemi hakkında görüş belirten bazı uzmanlar, Avrupalıların Çin tarafından sunulan bir finans çözümünü Ruslar kadar hızlı benimsemeyebileceğini; Hindistan, Endonezya ve Malezya gibi yeni gelişen pazarlarda şirketin şansının daha fazla olduğunu düşünüyorlar.