Skip to main content

Ashley adında bir botun çalma listelerine şarkı eklediğini gören kullanıcılar, şikayetlerini farklı yöntemlerle dile getirdiler.

Arkadaşları ile oluşturdukları çalma listelerinde değişiklikler olduğunu gören bazı Spotify kullanıcıları, durumu incelediklerinde Ashley adında bir kullanıcının çalma listelerine erişiminin olduğunu ve çalma listelerine şarkı eklediğini gördüler. Şikayetlerini sosyal medya üzerinde dile getiren kullanıcıların sayısının artışıyla birlikte Ashley’nin bir bot olduğu ortaya çıktı.

Müzisyen bir TikTok kullanıcısı olan jw_francis, şarkılarını alakasız çalma listelerinde gördükten sonra araştırmaya devam ederken hem bir video paylaşarak durumla dalga geçti hem de Ashley’nin tek bot olmadığını ortaya çıkardı. Emma ve Elsie adında botların olduğu ve onların da benzer davranışlarda bulunduğu ortaya çıkarken, bazı kullanıcılar botların çalma listelerinden şarkı sildiklerini belirttiler.

@jw__francis I think I’m on to something #fyp #indiemusic ♬ Sweet As A Rose – JW Francis

Araştırmalarını sürdüren TikTok kullanıcısı, bu botların şarkıları çalma listelerine reklam amaçlı olarak ekleyen botlar olabilecekleri görüşünde. Ashley’in özellikle tek bir Spotify hesabında yer alan şarkıları listelere eklemesi, bu kullanıcının görüşünü destekler nitelikte. Ashley, sadece Pesukone adlı hesapta yer alan şarkıları diğer listelere ekliyor.

Benzer durumları yaşayan diğer Spotify kullanıcılarının da dahil olmasıyla birlikte Jeni, Olivia, Claudia, Julia ve Lily adında botların olduğu da ortaya çıkarken, paylaşılan bot isimlerinin hepsinin kadın ismi olması dikkat çekti. Fakat bir Reddit başlığında SongSuggestor(beta) ve Picked Tracks adlı botların bulunduğuna dair bilgiler paylaşıldı.

Spotify Topluluk sayfasında konuyla ilgili şikayetlerini paylaşan kullanıcılar, Spotify’ın bu konuyla ilgili herhangi bir adım atamayacağını öğrendiler. Forumun moderatörlerinden biri, bir kullanıcıyı çalma listelerine şarkı ekleyemeyecek şekilde engellemenin mümkün olmadığını ve çalma listelerinin sadece davetiyeler üzerinden işleyen bir yapıya sahip olmadığını açıklarken, kullanıcılar, Spotify’dan çalma listelerinin düzenlenebilmesi için yetkilendirme konusunu değerlendirmesini ve gelecekte bir özellik olarak sunmasını istediler.

An itibarıyla bu sorunun tek çözümü, botu profil sayfasına giderek engellemek ve çalma listelerinden parçaları tek tek silmek gibi görünüyor. Yine de bazı kullanıcılar çalma listelerine “Emma benim çalma listeme şarkı eklemeyi bırak”, “Ashley şarkı ekleme” gibi isimler vermeye devam ediyorlar.

Kaynak: A bot named Ashley is ruining playlists on Spotify – Mashable