Skip to main content

Ağa bağlı otomobillerin dönemi başlıyor…

Akıllı nesnelerin birbirine bağlanmasını sağlayan Nesnelerin İnterneti tüm dünyada giderek yayılırken, Bosch’un hayata geçirdiği ‘akıllı şarj’ uygulaması buna güzel bir örnek oluşturdu. Bosch Software Innovations, tek bir yazılım platformunda otomobil üreticileri, şarj noktası operatörleri, enerji sağlayıcılar, satıcılar ve elektrikli otomobil sürücüleri gibi pek çok oyuncuyu bir araya getirmenin temelini atıyor.

Çeşitli otomobil üreticileri ile birlikte çalışan Bosch Software Innovations, şarj uygulamasını backend altyapısı ile birlikte sunuyor. Şarj uygulaması şu anda smart ve Mercedes-Benz’de ücretsiz olarak kullanılıyor, kısa bir süre içerisinde Renault’da da kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Bosch’tan elektrikli otomobiller için akıllı şarj

Uygulama aracılığıyla Almanya’daki yaklaşık 3.700 halka açık şarj noktasına erişilebiliyor. Bu, ülke genelindeki elektrikli şarj noktalarının yüzde 80’ini oluşturuyor.

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Şarj uygulamaları aracılığıyla, Nesnelerin İnternetini ve elektromobiliteyi bir araya getiriyoruz. Her iki alanda da birkaç yıldır yeni gelişmeleri aktif bir şekilde sağlamamız, bizim açımızdan mükemmel bir kombinasyon sunuyor.”