POPÜLER

Sebla Kutsal | 06.04.2017 - 10:45

Booking.com komisyon oranını açıkladı

Mahkeme kararıyla Türkiye faaliyetleri durdurulan online rezervasyon portalı Booking.com, Türkiye dahil faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde uyguladığı komisyon hakkında açıklama yaptı.

Hollanda menşeili online otel rezervasyon portalı Booking.com, tartışma yaratan kararın ardından Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, her ülkenin yasalarına uygun hareket ettiklerini ve aldıkları komisyon ortalamasının yüzde 15 olduğunu belirtti.

Booking.com‘un, Türkiye dahil faaliyet gösterdiği her ülkenin yasalarına uygun hareket ettiğini savunan firma yetkilileri, The Priceline Group’un bir parçası olarak şirket tarafından ödenen vergilerin detaylarına sitelerinden ulaşılabileceğini kaydetti.

Yetkililer, öncelikli amaçlarının Türkiye dâhil dünyanın her yerindeki konaklama ortaklarına işlerini büyütmeleri için yardımcı olurken, müşterilerine de kusursuz ve eğlenceli seyahat hizmeti sağlamak olduğunu ifade etti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada Booking.com‘un Türkiye’deki faaliyetleri İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından tedbiren durdurulmuştu.

Kararın ardından otelcilerle turizm acenteleri arasındaki tartışma büyümüştü. Otelciler, kararın tatil sezonu öncesi işlerini olumsuz etkilediğini söylerken, acenteler bu durumun turizm pazarında bir boşluk yaratmayacağını savunmuştu. Booking.com ise ise suçlamaları reddederek, karara karşı temyize gideceklerini açıklamıştı.

Karar uygulanmaya başladığından beri Booking.com‘un veri tabanındaki Türkiye otellerine erişilemiyor. Türkiye’den yurtdışındaki otellere rezervasyon yapılmak istendiğinde ise portal aynen eskisi gibi, herhangi bir engelleme söz konusu olmadan kullanılabiliyor.