Skip to main content

Bluesky ilk ücretli hizmetini duyurdu. Şirket, özel alan adı hizmetini kullanıcılara ücretli olarak sunacak.

Bluesky’ın ücretli hizmetlerinin ilki, özel alan adları olacak. Bunun için Namecheap ile işbirliği yapan şirket, gelecekte daha fazla ücretli hizmet sunmayı planlıyor.

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan merkeziyetsiz sosyal ağ Bluesky, kullanıcıların kimliklerini doğrulamaları amacıyla alan adı kayıt şirketi Namecheap ile işbirliği yaparak ücretli bir alan adı hizmeti başlattı.

Kullanıcıların kendi verilerine sahip olabileceği bir protokol oluşturmayı amaçlayan Bluesky, henüz davet kodu sistemiyle çalışıyor olsa da özel alan adı hizmetini kullanıcılara ücretli olarak sağlayacak. Davet kodu olmayan kullanıcıların ise Bluesky’a mail adreslerini ileterek bekleme listesine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatalım.

Kullanıcılar zaten Bluesky’da kullanmak üzere özel alan adları ayarlayabiliyor, ancak önce bir alan adı kayıt şirketi ile ayrı bir süreçten geçmeleri gerekiyor. Kullanıcılar ardından hesaplarına giriş yapabiliyor, tanıtıcı olarak kullanacakları bir alan adı arayabiliyor ve daha sonra Bluesky’ın arayüzünde bunun için ödeme yapabiliyor. Hâlâ gizli beta sürümünde olan Bluesky’ın ne zaman çıkış yapacağı ise bilinmiyor.

Bluesky’da özel alan adı almak için şu videoya göz atabilirsiniz:

Kaynak: Bluesky begins offering custom domains in its bid to remain ad-free – engadget