Skip to main content

BlackBerry yeniden tasarlanan ve geliştirilen BlackBerry 10 modellerini duyurdu. 4G destekli BlackBerry Z10 (tam dokunmatik) ve BlackBerry Q10 (klavyeli) akıllı telefonlar, yeni bir BlackBerry deneyimi sunuyor. BlackBerry, yeni modelleri BlackBerry…

BlackBerry yeniden tasarlanan ve geliştirilen BlackBerry 10 modellerini duyurdu. 4G destekli BlackBerry Z10 (tam dokunmatik) ve BlackBerry Q10 (klavyeli) akıllı telefonlar, yeni bir BlackBerry deneyimi sunuyor.

BlackBerry, yeni modelleri BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10’; NewYork, Toronto, Londra, Paris, Dubai ve Johannesburg’da eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlikler ile duyurdu.

BlackBerry 10’un öne çıkan özellikleri
BlackBerry Hub (BlackBerry Merkezi), BBM mesajlar ve sosyal hesaplarına dair bildirimler de dahil olmak üzere kişisel ya da işe dair tüm iletişimi tek bir yerden yönetmeyi sağlayan ve ‘Peek (Göz Atma)’ özelliği ile tek bir parmak hareketi ile göz atmanızı sağlayan bir iletişim merkezi.
BlackBerry Flow (Akış), telefonda rahat ve etkili bir biçimde çalışmayı sağlamak amacıyla kullanılan tüm özellik ve uygulamaların aynı anda birbiri ile uyumluluk içerisinde çalışmasını sağlayan bir özellik. Örneğin, katılınan toplantıdaki kişilerin üstüne tıklayarak Twitter’da en son ne yazdığına ya da LinkedIn profillerine tek bir dokunuşla kolayca göz atılabilir.
Daha hızlı ve hatasız yazabilmek için kendini sürekli olarak kullanıcıya adapte eden, hangi kelimeleri nasıl kullandığını anlayıp onları kişiye öneren bir klavye.

Modellerin donanım özellikleri 
Yeni BlackBerry 10 modelleri, 2 GB’lık RAM, 1.5 GHz çift çekirdekli işlemci ve 16 GB’lık dahili hafıza içeriyor. Ayrıca, hafıza kapasitesi, ek bir hafıza kartı aracılığı ile yükseltilebiliyor. Her iki modelde bir HDMI çıkışı bulunuyor ve telefon üzerinden NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi aracılığı ile ödeme yapma ve veri alışverişi destekleniyor. Yeni BlackBerry 10 modelleri ayrıca çıkarılabilir batarya kullanıyor.
BlackBerry Z10 ve BlackBerry Q10 modelleri, her operatörün kendi 4G ve 3G bağlantıları çerçevesinde piyasaya sunulacak ve var olan tüm modeller global dolaşım için bağlantı desteği sunacak. 
Beyaz ve siyah renk seçenekleri ile piyasaya çıkacak BlackBerry Q10 cihazlarının Nisan ayında satışa sunulması bekleniyor.