Skip to main content

PayPal’ın ülkemizde faaliyetlerine son vermesiyle alternatif ödeme yöntemlerine ilginin arttığı ortada. Bu yöntemlerden biri de Bitcoin. Bitwala’nın ismi Türkiye’de de gündeme geldiğinden firmanın CEO’su Jörg von Minckwitz ile görüştük

Bitwala CEO’su Jörg von Minckwitz ‘e öncelikle Türkiye’den Bitwala’ya gösterilen ilgi hakkındaki görüşlerini soruyoruz. Şu an Bitwala’da çok yoğun günler yaşadıklarını söyleyen Minckwitz,  “Türkiye’den hemen hemen hiç kullanıcımız yok iken PayPal’ın kapanmasıyla en çok kayıt açılan ülke konumuna ulaştık” diyor.  Minckwitz  Türkiye’den her gün Bitwala’nın kullanımıyla ilgili sorular aldıklarını da not ediyor.

FOTO

Jörg von Minckwitz, Bitwala CEO’su (sağda) Jan Goslicki Bitwala Kurucu Ortağı (solda)

Jörg von Minckwitz’e şu an itibariyle Türkiye’deki kullanıcı sayısını da soruyoruz. Minckwitz, ihtiyatlı davranarak kesin bir sayı vermekten kaçınıyor. Fakat, “birkaç bin” kullanıcıları olduğunu ifade ediyor. Minckwitz ayrıca son haftalarda kullanıcı sayılarının etkileyici şekilde arttığını da sözlerine ekliyor.

Bitwala ile 11 para biriminde para göndermek mümkün

Minckwitz’den PayPal’ın Türkiye’den gitmesine neden olan sunucuların bir ülkede barındırılıp barındırılması konusundaki görüşlerini de aldık. Minckwitz’e göre, sunucular şirkette güvende kalmalı. Minckwitz sunucuların hangi ülkede bulunduğunun önemli olmadığına inanıyor ve ekliyor: “İsterseniz ABD’de isterseniz Bangladeş’te sunucu sahibi olabilirsiniz. Sunucunun güvende olması daha önemli.”

Bitwala CEO’su Jörg von Minckwitz’le görüşmemizde sistemlerinin nasıl işlediğine de değindik. Blockchain sistemiyle çalıştıklarını belirten Minckwitz, temel fikrin internette ödeme yaparken artık bankaya ihtiyaç kalmaması olduğunu vurguluyor. Şu an dünya nüfusunun yarısı bankacılık hizmetlerinden faydalanamadığını aktaran Minckwitz,  kendilerinin bu insanlara modern hayata katılmaları için fırsat sunmak istediklerini sözlerine ekliyor. “Bitcoin’e sahip olduğunuz zaman banka ile yapabildiğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Bitwala ile 11 farklı para birimiyle dilediğiniz herkese para gönderebilirsiniz. Hatta, bir ATM kartı çıkartarak bizi kullanmak ile banka kullanmak arasında bir fark olmadığını göreceksiniz” bilgisini veren Minckwitz’le  Herhangi bir ATM’ye giderek para çekebilir ve kredi kartı kabul eden mağazalarda ödeme yapabilirsiniz” diyerek sözlerini sonlandırıyor.