Skip to main content

Bitpanda, Valar Ventures liderliğinde, 170 milyon dolarlık yatırım turu ile Avrupa’nın en büyük B serisi turlarından birini imzalayarak,1,2 milyar dolar değerinde unicorn şirket statüsüne ulaştı.

Avusturya merkezli kripto para alım-satım platformu Bitpanda, Valar Ventures liderliğinde, girişim sermayesi şirketi DST Global’in ve ortaklarının da katılımıyla gerçekleşen 170 milyon dolarlık yatırım turu ile Avrupa’nın en büyük B serisi turlarından birini imzaladığını duyurdu. Başarılı bir 52 milyon dolarlık A serisinden sadece 6 ay sonra imzalanan bu anlaşma ile Bitpanda 1,2 milyar dolar değerinde unicorn şirket statüsüne ulaştı.

Bitpanda, 2020’nin Eylül ayında tamamladığı A serisi finansmanı sonrasında 2021’in ilk iki ayındaki gelirin 2020’deki toplam geliri aşmasıyla kârını artırdı. Kullanıcı sayısını da bir yıldan kısa bir süre içinde 1,3 milyondan 2 milyonun üzerine yükseltti. Yapılan yatırımlar sayesinde Bitpanda üyeleri çok yakında daha çeşitli dijital varlıklara erişebilecek. Geçtiğimiz hafta imzalanan B serisi yatırım turu, Avusturya Finans Piyasası Otoritesi’nin (FMA) onayını bekliyor.

Bitpanda, 2020’de Fransa, İspanya, Türkiye, İtalya ve Polonya pazarlarına açıldı. Bu yıl ve önümüzdeki yıl ise, daha birçok Avrupa pazarına girmeyi planlıyor. Aralık 2020’de iş gücünü ikiye katlamak amacıyla Krakow’da bir teknoloji inovasyon merkezi kuran Bitpanda’nın Madrid, Barselona, Londra, Paris ve Berlin’de teknoloji merkezleri ve ofis açma planları bulunuyor.