Skip to main content

Bitcoin, 8 bin 900 dolar seviyesine çıkarak yılın en yüksek seviyesine geldi.

Yaklaşık iki hafta önce artışını sürdüren Bitcoin’in, 2018 Temmuz ayından beri en yüksek seviyeyi gördüğünü sizlerle paylaşmıştık. Sürekli artan ivmesini sürdüren Bitcoin, son 10 ayın en yüksek seviyesini görerek 8 bin 900 dolar seviyelerine kadar çıktı. Bitcoin’in geçtiğimiz yılın Mayıs ayının ilk günlerinde 9 bin 800 dolar seviyelerinde işlem gördüğünü de hatırlatalım.

Bitcoin’in yükselişi, diğer kripto para birimlerini olumlu olarak etkiledi. En yüksek hacimli 10 kripto para birimindeki değişikliklere bakarsak; Bitcoin yüzde 9.09, Ethereum yüzde 7.82, Ripple yüzde 7.80, Bitcoin Cash yüzde 9.60, Litecoin yüzde 12.44, EOS yüzde 9.81, Binance Coin yüzde 1.18, Tether yüzde 0.68, Stellar yüzde 6.94, Cardano yüzde 6.98 yükseldi.

Bitcoin’in ve diğer kripto paraların neden yükseldiğine dair görüşüne başvurduğumuz BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’ye göre, Bitcoin fiyatında son dönemde yaşanan hızlı yükseliş birkaç faktöre bağlı olarak gelişiyor. Bunlardan ilki kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstermeye başlaması…Özellikle son 1 yıl içerisinde kurumsal yatırımcıların geleneksel varlık sınıfları ile uyumlu çalışan iş süreç ve yatırım karar mekanizmaları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmalarını mümkün hale getirmeyi hedefleyen yeni şirketler ve yapılar oluşturmaya yönelik ciddi girişimler ortaya çıktı. Saklama başta olmak üzere bu tür altyapı yatırımları hayata geçirilmeye başlandı.

Bitcoin neden yükseliyor? [Video]

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri‘nin son dönemde Bitcoin’de yaşanan fiyat değişimlerini Digital Age için değerlendirdiği videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz…