Skip to main content

Eski bir SpaceX çalışanı, Elon Musk’ın Bitcoin’in kurucusu Satoshi olabileceği hakkında birtakım iddialar ortaya attı.

Elon Musk hakkında söylenecek çok şey var. Tesla ve SpaceX’in kurucusu olmasının yanında uzay girişimleri, elektrikli araçlar ve enerji projeleriyle adından sıkça söz ettiren Elon Musk, günümüz iş dünyasının en ilham verici modellerinden biri olarak görülüyor. Musk’ın bu kadar göz önünde olmasıyla da hakkındaki söylentilerin ardı arkası kesilmiyor.

Crypto Coins News’in haberine göre,  son günlerde kripto paraya olan ilginin artmasıyla Yale Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuyan ve önceden SpaceX’te staj yapan Sahil Gupta, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi’nin Elon Musk olabileceği ile ilgili yeni iddiaları gündeme getirdi.

Elon Musk gerçekten Satoshi olabilir mi?

 

2015 yılında SpaceX’te staj yapan Gupta’nın Elon Musk’ın Bitcoin’in yaratıcısı olabileceğine dair dayandırdığı fikirler şöyle;

1. Teknik yeterlilikler: Bitcoin de tıpkı Elon Musk’ın SpaceX’te çokça kullandığı C++ programlama bilgisine sahip biri tarafından üretildi.

2. Küresel sorunları çözmeye yönelik tutku: Bitcoin, küresel finansal krizin ve genel olarak bankacılığın yaygınlaştığı 2008 yılında kuruldu. Böyle bakıldığında, bankaların müdahalesi olmaksızın para üretme fikrine fikrine uygun olması bakımından tarihlerin örtüşmesi dikkat çekiyor.

3. Bitcoin konusunda sessiz kalması: Son zamanlarda tüm dünyada gündem olan Bitcoin konusunda Musk nedense hiçbir yorum yapmıyor. Kendisine kripto paralarla ilgili soru sorulan bir tweet’e “Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu anlaşıldığına göre konu kapandı demektir.” şeklinde cevap vermişti.

4.  Elon Musk’ın paraya ihtiyacı yok: Bitcoin’in değeri 2016 Haziran ayında 719 dolar iken, Satoshi’nin 700 milyon dolar değerinde Bitcoin’i olduğu düşünülüyordu. Bitcoin’in şimdiki değeri düşünülürse Satoshi’nin Bitcoin’leri 8 milyar dolardan daha fazla. Bu da, Musk’ın 19,7 milyar Dolar olduğu tahmin edilen  servetinin yarısından daha az.

Diğer destekleyici iddialar
Bitcoin’in yaratıcısının Elon Musk olduğunu iddia eden Gupta’nın yazısını yayınlamadan bir hafta önce başka bir Medium yazısında Musk’ın Bitcoin’i gelecekte Mars’ta kullanmak üzere ürettiği iddia edildi. Musk, 2002 yılında eBay’e sattığı Paypal’daki kurucu rolüyle dijital para konseptinde devrim yarattı. Blog yazarı, Musk’ın rekabet yasağına tabi olduğu için Bitcoin’deki rolü hakkında sessiz kaldığını iddia ediyor.

Bitcoin’i kuran kişinin Musk olup olmadığını henüz bilinmese de konu itibarıyla ilgi çekici bir konu oluşturmasının yanında teknik olarak bakıldığında da mümkün göründüğünü söyleyebiliriz.