UYGULAMA & YAZILIM

Digital Age | 19.11.2021 - 16:30

Bir yazılımcı, Youtube’nin gizlediği beğenilmeme sayılarını geri getirmek için bir eklenti yayınladı

Youtube'nin videoların beğenilmeme sayılarını gizlemesi tartışmalara yol açmıştı. Bir eklenti beğenilmeme sayılarını geri getirmeyi planlıyor.

Youtube’nin videoların beğenilmeme sayılarını görünmez kılması tepkilere yol açmıştı. Youtube, bu kararı özellikle az sayıda aboneye sahip kanalları ‘beğenmeme ataklarından’ korumak için aldığını açıklasa da Youtube kullanıcıları beğenilmeme sayılarının gizlenmesinin faydalı ve güvenilir içeriğin bulunmasının önüne geçeceğini düşünüyorlar.

Bazı kullanıcılar beğenilmeme sayılarına benzer bir etkiyi yorumlar bölümünde ararken, çeşitli teknik yaklaşımlarla beğenilmeme sayılarını geri getirmeye çalışan kullanıcılar da oldu. Zira beğenilmeme sayıları video sahipleri tarafından görülebilecek fakat izleyiciler tarafından görülemeyecek şekilde gizlendi.

Bir yazılımcı, oluşturduğu Google Chrome eklentisi ile Youtube beğenilmeme sayılarını geri getirmeyi başardı. Google API kullanan yazılımcı, 13 Aralık’tan itibaren bu API kullanılarak beğenilmeme sayılarının getirilemeyeceğini bildiği için bu tarihe kadar toplayabildiği kadar veri toplayacağını, 13 Aralık’tan sonra ise eklentiye kullanıcılarının sayısına göre yaklaşık bir rakam hesaplatmaya çalışacağını söyledi. Devamında, bu yaklaşımın ortalama Youtube izleyicilerinin görüşünü temsil edemeyeceği için beğenilmeme sayılarını gerçeğe yakın bir şekilde hesaplayamayacağını söyleyerek, farklı yöntemler üzerinde çalıştığını da ifade etti.

Eklentinin henüz alfa sürümünde ve şimdilik sadece Youtube API’sinin geçerli bir beğenilmeme sayısı getirebildiği videolarda çalıştığını söyleyen yazılımcı, şimdilik sadece Google Chrome’de çalışan eklentinin yakında başka tarayıcılar ile de kullanılabileceğini açıkladı.

The Next Web, bu eklentinin hatalarına rağmen faydalı olabileceğini, fakat bir eklentiden çok bir protesto sembolü olarak düşünülmesi gerektiğini yazdı.

returnyoutubedislike.com adresinden alfa versiyonuna ulaşılabilen eklenti, Google tarafından incelenerek Chrome Web Mağazası’nda yerini almayı bekliyor. Dolayısıyla eklentiyi kurmak isteyen internet kullanıcılarının henüz Google’den onay almamış bu versiyonu indirirken ve kullanırken iki kez düşünmesinde fayda var.

Kaynak: Give YouTube the finger by restoring dislike counts with this plugin – The Next Web