GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 27.01.2022 - 11:14

Bir SpaceX roketi, fırlatılışından 7 yıl sonra Ay’a çarpmak üzere

SpaceX'in 7 yıl önce uzaya fırlattığı Falcon 9 planlanmamış bir şekilde Ay'a çarpabilir. Çarpışma plansız olmasına rağmen bilim dünyası elde edilebilecek veriler için Falcon 9'u yakından takip ediyor.

SpaceX, bundan 7 yıl önce ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) Derin Uzay İklim Gözlemevi’ni (Deep Space Climate Observatory) uzak yörüngeye yerleştirmek için bir göreve başlamıştı. Falcon 9 uzay aracıyla fırlatılan gözlemevinin yerleştirilmesi tamamlanmış, roketin birinci aşama anlamına gelen Stage 1 adındaki, Falcon 9’un kalkışını ve belirli bir irtifaya ulaşmasını sağlayan roket Dünya’ya indirilmişti.

Ars Technica’nın haberine göre Stage 1’in ayrılarak Dünya’ya döndüğü noktadan sonra roketin daha yüksek irtifalara ulaşmasından sorumlu olan Stage 2 roketin, gözlemevinden ayrıldığı noktada dünyadan çok uzakta oluşundan ötürü Dünya’ya dönecek kadar yakıtının da Dünya-Ay yerçekimi sisteminden kaçacak enerjisinin de olmadığı biliniyordu. 2015’ten bu yana bulunduğu irtifada salınan Stage 2 roketinin Ay’ın yörüngesiyle kesişeceği ve hatta Ay’a çarpabileceği bilgisi paylaşıldı.

Bu bilgi, Dünya’ya yakın objeleri, göktaşlarını, küçük gezegenleri izlemek için kullanılan Project Pluto adlı uygulamanın yazarı Bill Gray tarafından paylaşılırken, Gray, diğer astronomları Stage 2 roketi izlemeye ve daha net tahminlerin yapılabilmesi için görüş bildirmeye çağırdı.

Stage 2’nin Ay’ın uzak yüzeyine çarpacağı düşünülürken, bu çarpışmanın özellikle NASA’nın keşif için Ay yörüngesine konumlandırdığı Lunar Reconnaissance Orbiter adlı uzay aracı ile Hindistan’ın Chandrayaan-2 uzay aracı için önemli olduğu, çarpışma kraterinden veri toplayabilecekleri belirtiliyor.

NASA, 2009 yılında LCROSS görevi ile kullanım dışı olan bir roketi Ay yüzeyine çarptırmış ve bu çarpışmadan veriler elde etmişti. Falcon 9’un Ay’a çakılmasının yüzey altı materyallerin incelenmesinde önemli bir rol oynayabileceği düşünülüyor.

Kullanılmış roketlerin Dünya’ya dönerken atmosferde yanması sağlanırken, Dünya’ya dönmeyecek olan Falcon 9’un Ay’a çakılmasının büyük etkileri olabileceği düşünülüyor. Zira roketin saniyede 2,58 kilometre hızla Ay’a çarpması beklenirken, Ay’ın roketi yakacak bir atmosfere sahip olmayışı çarpışmanın büyük etkilere yol açabileceği düşüncesini akla getiriyor.

Gray’in tahminlerine göre çarpışma 4 Mart’ta gerçekleşecek.

Kaynak: After 7 years, a spent Falcon 9 rocket stage is on course to hit the Moon – Ars Technica