Skip to main content

Google’ın blok zinciri ve dağıtık sistemlere ilgisi, şirketin Web3 konusunda sessizliğini bozduğu şeklinde yorumlandı.

Google’ın bir blok zinciri bölümü kuracağı haberinden sonra şirketin kripto paralar ve altyapı teknolojileriyle açık açık ilgilenmeye başladığı şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı.

Bloomberg tarafından paylaşılan sızdırılmış bir e-postaya göre Google’ın yeni departmanı “blok zinciri ve diğer yeni nesil dağıtık bilgi işlem ve veri depolama teknolojilerine” odaklanacak.

Google’ın yaklaşık yirmi yıldır arama reklamları alanında çalışan Shivakumar Venkataraman’ı bu bölümün başına getireceği söylenirken, bu bölümün açılması ve yetkin bir ismin bu bölümün başına getirilmesi haberi, sanal gerçeklik ve sosyal medya alanlarında başarısız olduktan sonra kripto para teknolojileri konusunda adım atmayan Google’ın suskunluğunu bozması şeklinde değerlendirildi. Insider ayrıca, Google’ın bu suskunluğu CEO Sundar Pichai’nin muhafazakâr yönetim tarzına bağladı.

Bloomberg bu yeni blok zinciri bölümünün Google’ın artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) çalışmalarını yürütmek için yeni kurduğu Labs bölümü içerisinde yer alacağını, Venkataraman’ın ise Labs’ın kurucu lideri olacağını yazdı. Labs, geçtiğimiz yılın Kasım ayında şirkette başkan yardımcısı olarak görev yapan Clay Bavor tarafından kurulmuştu.

Kaynak: Google is reportedly building a new blockchain division under a veteran search exec, finally signaling interest in Web3 – Insider