Skip to main content

Eisai ve Biogen tarafından geliştirilen Alzheimer ilacı Lecanemab, büyük ölçekli bir klinik deneyde hastalarda bilişsel gerilemeyi %27’ye kadar yavaşlattı.

Japon ilaç şirketi Eisai ve ABD’li ilaç üreticisi Biogen’in işbirliği ile üretilen Lecanemab adlı Alzheimer ilacı için düzenlenen büyük ölçekli klinik deney tamamlandı. Lecanemab’ın bilişsel gerilemeyi %27’ye kadar yavaşlattığı görüldü.

1795 erken evre Alzheimer hastası ile yürütülen deneyde iki gruptan biri ile Lecanemab tedavisine başlanırken, diğer gruba plasebo dozlar verildi. 18 aylık sürenin sonunda hafıza, oryantasyon, yargılama ve problem çözme, toplumla ilişkiler, ev-hobiler ve kişisel bakım alanlarında bilişsel yetileri ölçülen gruplardan iki haftada bir Leacanemab dozu verilen grubun bilişsel gerilemesinin %27’ye kadar yavaşladığı görüldü.

Eisai tarafından monoklonal antikor tedavisi olduğu belirtilen Lecanemab, Alzheimer hastalarında bilişsel gerilemeye yol açtığı düşünülen ve amyloid plakları olarak adlandırılan, beyinde oluşan protein topaklarını yok etmeyi hedefliyor.

Öte yandan, Salı günü açıklanan test sonuçlarında Lecanemab dozu verilen hastaların %21’inin tomografi görüntülemelerinin beyinde şişlik bulgusu içerdiğine de değinildi.

Kaynak: New Alzheimer’s drug slows cognitive decline by 27%, clinical trial finds – Insider