Skip to main content

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, Noel tatilinde okunmak üzere beş kitaplık seçki yaparak takipçileriyle paylaştı.

Dünya devi yazılım ve billişim markası Microsoft’un iki kurucusundan biri olan, yıllardır “dünyanın en zengin insanı” unvanını taşıyan Bill Gates’in en büyük tutkularından biri kitap okumak. Ünlü iş adamı fırsat buldukça, okuduğu kitaplar arasından bir seçki yapıyor ve bunu kişisel blogu ‘Gatesnotes.com‘da yayınlıyor.

En son, geçen Mayıs ayında beş kitaplık bir okuma listesi paylaşan Gates, dün bloguna 2017’de okuduğu “beş harika kitabı” anlattığı yeni bir makale ekledi ve bunu, Twitter hesabından “tatil sezonunda okunacaklar” diye duyurdu.

Yazısına “okumak, merakımı gidermenin en sevdiğim yoludur” cümlesiyle başlayan ünlü iş adamı, her ne kadar ilgi çekici birçok insanla tanışıyor ve büyüleyici yerleri gezip görüyor olsa da, yeni konuları keşfetmenin en iyi yönteminin kitap okumak olduğunu düşünüyor.

Gates’in 2017 yılında okuduğu kitaplar arasından seçerek hazırladığı ‘Noel tatilinde okunacaklar’ listesinde yer alan eserler şöyle:

The Best We Could Do

Listesinin ilk sırasında, Thi Bui tarafından yazılan ve çizilen ‘The Best We Could Do’ isimli çizgi roman yer alıyor. Gates, Vietnam Savaşı dönemine göndermeler yapan eseri, “ebeveyn ve mülteci olmanın anlamının arandığı bir otobiyografi” olarak tanımlıyor.

Evicted: Poverty and Profit in the American City

Gates’in “yoksulluğa neden olan konuların nasıl iç içe geçtiğini iyice anlamak istiyorsanız okumalısınız” dediği bu kitap Matthew Desmond tarafından kaleme alınmış. Gates, “daha önce okuduğum hiçbir şey, ABD’de yoksul olmanın ne demek olduğunu bana bu kadar iyi anlatmamıştı” diyor.

Believe Me: A Memoir of Love, Death, and Jazz Chickens

Eddie Izzard kendi hikayesini anlattığı bu kitapta; yaşadığı zor çocukluktan, durmak bilmeden çalışmasından ve bir yıldıza dönüşmesinden bahsediyor. “Siz de benim gibi onun büyük bir hayranıysanız, bu kitabı seversiniz” diyen Gates, kitabı okurken birçok yerde kahkahalarla gülmüş.

The Sympathizer

“Vietnam Savaşı hakkında okuduğum kitaplar ve seyrettiğim filmlerin çoğu Amerikan bakış açısına odaklıydı” diyen Gates, çift taraflı çalışan bir ajanın hikayesinin anlatıldığı, Viet Thanh Nguyen tarafından kaleme alınan bu kitap sayesinde, Vietnamlı olmak konusunda gerekli içgörüyü nihayet edinebildiğini düşünüyor.

Energy and Civilization: A History

Kitabı kaleme alan Vaclav Smil, Gates’in “en sevdiği yazarlardan biri”. ‘Energy and Civilization: A History’ eşek gücüyle işleyen değirmenlerden günümüzün yenilenebilir enerji arayışına; enerji ihtiyacımızın insanoğlunun hikayesini nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. Gates’e göre, okuması kolay bir kitap değil, ama çok bilgilendirici.