Skip to main content

Bill Gates, en çok kullanılan komutlardan günümüze kadar gelen tuş kombinasyonu Ctrl+Alt+Delete ile ilgili samimi itiraflarda bulundu.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, Bloomberg Global İş Forumu’ndaki bir panelde Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile ilgili samimi bir itirafta bulundu.

Ctrl+Alt+Delete, (sıklıkla Ctrl-Alt-Del şeklinde kısaltılır), sistemi yeniden yüklemek ya da görev yöneticisini çalıştırmak için kullanılan bir klavye kısayolu. Control ve Alt tuşlarına basarken aynı anda Delete tuşuna basarak gerçekleştirilen bir tuş kombinasyonu olarak hayatımıza yer etti. İki elin de kullanılmasını gerektiren tuş kombinasyonu olması sebebiyle de kullanabilmek sıkıntılı olabiliyor.

Bloomberg Global İş Forumu’nda gelen bir soruya yanıt veren Bill Gates, Windows görev yöneticini çalıştırmak için kullanılan klavye kısayolu hakkında detaylar paylaştı. En çok kullanılan komutlardan birisi olarak günümüze kadar gelen tuş kombinasyonu yerine tek bir tuşun olabileceğini ancak, o dönemdeki IBM klavye tasarımı yapan kişinin, kendilerine tek bir tuş vermek istemediği ve bu sebeple düşük seviyede programlama yaptıklarını, bunun da hata olduğunu ve Ctrl+Alt+Delete kısayolunu sevmediğini belirtti. Gates şu sözleri ekledi “Bana kalsa bu fonksiyon tek bir tuşa atanmış olurdu.” Kısacası, Microsoft’un ilk bilgisayarı bitirmek için acele edilirken, bu komut önemsenmeyen konulardan birisi olmuş. Gates’in bu açıklamasının Microsoft’un bu yönde bir çalışma içerisinde olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi.