Skip to main content

Gates, gelişmekte olan ülkeler için artıkları temiz su ve elektriğe dönüştürecek gelecek vaad eden sistemin işlediğini kanıtlıyor

Microsoft kurucusu Bill Gates, katı dışkı üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor. Kendi kendini temizleyen tuvaletlere yatırım yapmadığında onu suni atıklar üzerinde çalışma yaparken bulabilirsiniz. Gates, geleceğin tuvaletleri projesinin uygulanabilirliğini test ediyor.

Şu anda Bill ve Melinda Gates kurumu, dışkı konusunu başka bir seviyeye taşıyor. Yayımlanan videoda Gates’in arıtılmış sudan içtiğini görebilirsiniz.

Videoda yer alan içme suyu, Janicki Bioenergy tarafından geliştirilen dışkıyı içme suyu, elektrik ve küle dönüştüren Omniprocessor tarafından arıtıldı.

Sistem, dışkıyı önce kaynatıyor, katı bölümü su buharından ayrışıyor. Katı atık, buharlaştırılması için sıcak ateşe maruz bırakılıyor. Karşılığında jeneratörü çalıştırmak üzere buhar makinesine gönderiliyor. Sonrasında kullanılmak üzere elektrik elde ediliyor. Bu esnada su buharı, temiz içme suyu elde etmek üzere arıtma sisteminden geçiyor.

Kaynak: Fast Company