Skip to main content

Bilgisayar kullanırken, gerek internette gezinmek gerekse sosyal medya sitelerinde takılmaktan işini bitiremeyenler için 4 tip uygulama paylaşıyoruz. 1. Özgürlük adına ‘Freedom’10 dolar ödeyerek, internette dolaşmayı sekiz saate kadar engelleyen program…

Bilgisayar kullanırken, gerek internette gezinmek gerekse sosyal medya sitelerinde takılmaktan işini bitiremeyenler için 4 tip uygulama paylaşıyoruz.

1. Özgürlük adına ‘Freedom’
10 dolar ödeyerek, internette dolaşmayı sekiz saate kadar engelleyen program ile çalışırken dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz. Programın yaratıcısı Fred Stutzman, çalışmak için sıklıkla gittiği kafeye wi-fi geldikten sonra böyle bir uygulama yaratmaya karar vermiş. O günden beri uygulama 300.000 kişi tarafından indirilerek kullanılmış.

2. Anti-Sosyalleştirenler
İnternet’ten tümden kopmak istemeyen ise, 15 dolar ödeyerek Facebook, Twitter ve ya Youtube gibi sosyal medya siteleri ile kişisel olarak belirlenen diğer sitelere Anti-Social adlı programla engelleyebilir. Bu programın bedava bir alternatifi ise ‘ömrünüzü kısaltacak zaman kaybettirici siteleri engelleyen’ LeechBlock adlı Firefox eklentisi.

3. Biri sizi gözetlesin
Bilgisayarı utanç yoluyla daha etkin bir şekilde kullanmak isteyenler ise RescueTime, Klok, Slife veya ManicTime programları ile bunu başarabilir. Bunların en iyi bilineni olan RescueTime, bilgisayarda yapılan tüm aktivitileri günün sonunda özet halinde sunuyor. Bu yöntemle bilgisayar kullanan kişi günün sonunda kaç saat çalışıp kaç saatini internette gezmek için harcadığını görebiliyor.

4. Körelticiler
Bilgisayarını sadece yazı yazmak için kullanmak isteyenler ise Mac-odaklı WriteRoom ve ya Windows için geliştirilen Dark Room programları ile bunu yapabiliyor. Bu programları kullananlara ‘dikkat dağılmadan özgürce yazma’ vaadi bulunarak bilgisayarı bir tek yazı yazma özelliğine indirgiyor.

Kaynak: mashable.com
Görsel: Lovell.com