Skip to main content

Turkcell, 2011 yılı için 34.4 milyon müşterisinin mobil hizmet verilerini ölçerek,  konuşma, SMS, MMS, mobil internet ve mobil uygulama kullanımı ile ilgili bilgiler ortaya çıkardı.  2011 yılı boyunca cep telefonu…

Turkcell, 2011 yılı için 34.4 milyon müşterisinin mobil hizmet verilerini ölçerek,  konuşma, SMS, MMS, mobil internet ve mobil uygulama kullanımı ile ilgili bilgiler ortaya çıkardı. 

2011 yılı boyunca cep telefonu kullanıcılarının 87 milyar dakika konuştukları saptandı. Bu süre yıl bazında ele alındığında yaklaşık 165 yıla denk geliyor. En çok konuşan iller sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçteki yerlerini korudu.

İnternetli telefonların ve tablet bilgisayarların gördüğü ilgi, veri tüketiminin artışında büyük rol oynadı. Mobil internet yüzde 67 oranında artarken toplam 26.5 milyon GB  veri tüketildi. Bu rakam, 5.6  milyon DVD’ye  denk geliyor. En çok konuşan ilk dört il, veri tüketiminde de sırayı bozmazken Muğla, Bursa, Mersin, Kocaeli, Adana ve Balıkesir mobil internette öne çıkan diğer iller oldu. 
 
Aynı dönemde gönderilen SMS (kısa mesaj) sayısı 85 milyarı, MMS sayısı ise 121 milyonu buldu. En çok SMS gönderen iller listesinde ilk 3 sırada ise İstanbul, Bursa ve Kocaeli yer aldı.

Mobil kullanım verileri

2011 yılında 3 milyondan fazla akıllı telefon satılırken her 4 cep telefonundan biri akıllı telefon oldu. Mobil internetli cihazların yükselişi, mobil uygulamaların sayısında ve kullanım rakamlarında da büyük artışa yol açtı. Yıl içerisinde 5 binin üzerinde uygulama barındıran uygulama dükkânı T-Market’ten 40 milyon uygulama indirilirdi.

Cepten en çok izlenen kanallar sırasıyla Kanal D, Show TV ve ATV olurken, Süper Lig’de en çok izlenen gol 3-1’lik Galatasaray-Fenerbahçe maçında Eboue’nin attığı gol oldu. 2011’de Süper Lig’de golleri en çok izlenen ilk üç takım ise sırasıyla Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’tı.

 Bunun yanı sıra, Turkcell Müzik uygulaması ve web sitesi üzerinden 15 milyondan fazla şarkı indirilirken, 2011’in en çok dinlenen şarkısı Gülben Ergen’in Yarı Çıplak adlı eseri olurken onu Nilüfer ile Şebnem Ferah’ın Erkekler Ağlamaz düeti izledi. Üçüncü sırada ise Soner Sarıkabadayı’dan Seveni Arıyorum var.

Yılbaşı kullanımı

Yılbaşı kutlamalarının başladığı 31 Aralık ile yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak tarihlerinde 473 milyon dakika sesli görüşme yaptılar. Aynı sürede 485 milyon SMS ve 1.6 milyon adet MMS gönderildi.. Yılbaşında en çok konuşan ve en çok internet kullanan illeri yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. SMS sıralamasında ise yılın ilk günü tamamlandığında ilk sırayı İstanbul, Bursa ve Ankara aldı. Kutlama trafiği en yoğun 31 Aralık günü 17:00-19.00 saatleri arasında  gerçekleşti.