Skip to main content

Beyaz Saray, yapay zekâ konusunda teknoloji devlerine yönelik bir toplantı düzenledi ve şirketlere uyarılarda bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yapay zekâ ile ilgili riskleri görüşmek üzere Perşembe günü Google, Microsoft, OpenAI ve Anthropic gibi teknoloji devlerinin CEO’ları ile bir araya geldi. İki saat süren toplantıya Başkan Joe Biden da kısa süreliğine ziyarette bulundu.

Biden, Twitter hesabında “Yapay zekâ, zamanımızın en güçlü araçlarından biridir. Ancak fırsatlarını değerlendirmek için önce risklerini azaltmalıyız. Bugün, sorumlu bir şekilde yenilik yapmanın ve insanların haklarını ve güvenliğini korumanın önemine değinmek için yapay zekâ liderleriyle bir araya geldim” diyerek paylaştığı videoda CEO’lara “Yaptığınız şey muazzam bir potansiyele ve tehlikeye sahip” diyor.

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden bu yana Beyaz Saray’daki ilk yapay zekâ zirvesini temsil eden toplantı, halkın dikkatini üretken yapay zekâya odakladı.

Harris yaptığı açıklamada, “Özel sektör, ürünlerinin emniyetini ve güvenliğini sağlamak için etik, ahlaki ve yasal bir sorumluluğa sahiptir” dedi.

Yapay zekâ için 140 milyon dolar yatırım

Perşembe günkü toplantıdan önce Biden yönetimi, Ulusal Bilim Vakfı’nın (National Science Foundation) yapay zekâ alanında araştırma ve geliştirmeyi desteklemek için 140 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Ayrıca Beyaz Saray’ın Yönetim ve Bütçe Ofisi’nin federal hükümet tarafından yapay zekâ kullanımına ilişkin politikalar geliştireceğini de söyledi.

Kaynak: White House Presses Tech CEOs on Dangers of AI – CNET