Skip to main content

İnternette yaygın olarak kullanılan ‘izleme’ (tracking), reklamcıların İnternet’teki davranışlarınızı inceleyerek neleri satın aldığınızı, hangi sitelere girdiğinizi ve hatta hangi uzantılar üzerine tıkladığınızı kaydetmesini sağlıyor.  Aslında kullanıcıları takip eden ziyaret ettikleri…

İnternette yaygın olarak kullanılan ‘izleme’ (tracking), reklamcıların İnternet’teki davranışlarınızı inceleyerek neleri satın aldığınızı, hangi sitelere girdiğinizi ve hatta hangi uzantılar üzerine tıkladığınızı kaydetmesini sağlıyor.  Aslında kullanıcıları takip eden ziyaret ettikleri siteler değil, o sitede reklam veren diğer siteler oluyor.

İlk olarak Mozilla tarafından kullanılmaya başlanılan ‘Beni takip etme’ sistemi, bu tip üçüncü kişilerin İnternet üzerindeki davranışlarınızı takip etmesini engelliyor. Google Chrome dışında tüm büyük tarayıcılarda kullanılabilinen bu sisteme son olarak Yahoo’da dahil olacağını belirtti.

Yahoo!’nun bugün yaptığı duyuru ile, takip edilmek istemeyen kişilerin bundan sonra ‘Beni takip etme’ seçeneği ile İnternette gezebileceğini bildirdi. Yahoo, kendi blog sayfasında yaptığı açıklamada şu bilgileride ekledi: “Yahoo!, kullanıcılarına innovasyon ve yenilik sağlamaya kendini adamış bir şirketti. Bunu yapabilmek için Yahoo!, güvenlik ve sahtekarlık gibi konular sebebiyle bilgi toplamaya devam edecektir. Bunu, sizin için geliştirmeye çalıştığımız ürünümüz adına yapıyor olacağız. Reklam görmeye devam edeceğinizi de söylememiz gerekiyor- fakat (bu yeni uygulama ile) reklamlar kişisel olarak size yapılmıyor olacak.”