Skip to main content

Belarus, vatandaşlarını ve ülkede yaşayan kişileri kapsayacak olan ve yabancı internet sitelerini ziyaret etmelerini sınırlandıracak yeni bir yasayı onayladı. 6 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yasa ile Amazon.com gibi yabancı sitelere…

Belarus, vatandaşlarını ve ülkede yaşayan kişileri kapsayacak olan ve yabancı internet sitelerini ziyaret etmelerini sınırlandıracak yeni bir yasayı onayladı. 6 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yasa ile Amazon.com gibi yabancı sitelere girişler yasa dışı hale gelirken, girilen sitelere karşı yasal yaptırım uygulanabilinecek.

21 Aralık’ta yayınlanan yasa, Belarus’ta yer alan tüm şirket ve girişimci olarak kayıt edilen kişilerin yalnızca yerel internet uzantıları kullanmalarını gerektiriyor. Kişiler bu uzantıları tüm online hizmetler dışında, satış yöntemleri ve ya e.mail yoluyla yollanan mesajlar için de kullanmak gerekecek.

Yeni yasa ile iş alanındaki isteklerin ülke dışındaki bir internet sağlayıcısı tarafından karşılanamayacağı anlamına geliyor. Polis, sivil polis ve vergi idarecileri bu tür davranışları soruşturarak yasal yaptırım uygulayabilecek. İnternet kafeler ve ya kişisel bilgisayarlardan da Belarus dışındaki sitelerin ziyaret edilmesi de yasal ihlal olarak değerlendirilecek.

Yeni yasa geçen Temmuz ayı’nda ‘Ulusal internet kullanımında gelişmeler’ açıklamasının altında yer alıyor.

Sizce Belarus halkı bu yasaya nasıl bir tepki verecek?