GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 03.06.2022 - 11:50

Baykar, Ukrayna için Litvanya’ya Bayraktar TB2 hediye edecek

Litvanya'da Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA bağışlamak amacıyla başlatılan kampanya, Baykar'dan gelen açıklama ile sürpriz bir şekilde sonuçlandı.

Litvanyalıların Ukrayna’ya Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) bağışlamak amacıyla başlattıkları yardım kampanyasında 5 milyon Euro (5,4 milyon dolar) toplandı. Litvanya’nın resmi Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir tweette bu meblağın üç gün içerisinde toplandığı bilgisine yer verilirken; kampanya sürpriz bir şekilde sonuçlandı.

Baykar tarafından paylaşılan bir tweette, bir adet Bayraktar TB2 SİHA’nın Litvanya’ya hediye edileceği belirtildi; toplanan meblağın insani yardımda kullanılması istendi.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, Türkiye’ye ve Baykar’a teşekkürlerini iletirken, toplanan meblağın bir kısmının TB2’ye mühimmat alımında kullanılacağını, fakat büyük kısmının insani yardım için Ukrayna’ya bağışlanacağını duyurdu.

Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının Ukrayna’nın savunmasında önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

Kaynak: Ukraine Gets Turkish Military Drone Gift After Lithuanian Fundraising Effort – CNet