Skip to main content

Barcelona’nın İspanya’dan ayrılması gündemdeyken, şehrin girişim ekosistemine bakıyoruz.

Barcelona’nın İspanya’dan ayrılıp ayrılmayacağı tartışıladursun,  Katalon şehrinin start-up ekosistemine bakmakta yarar var. Bunun için ise Startup Genome’un hazırladığı Küresel Start-up Ekosistemi 2017 başlıklı rapordan alıntılar yapacağız.

Startup Genome’un raporuna göre, 2015 yılında İspanya’da gerçekleştirilen start-up yatırımlarının yüzde 56’sı Barcelona’daki girişimlere yapıldı. Bu yatırımların yüzde 85’i yabancı yatırımcılardan gelse de, şehirde giderek büyüyen bir yatırımcı topluluğundan da bahsediliyor. Raporda erken aşama yatırım tutarının 223 bin dolar olduğu belirtiliyor (dünya ortalaması: 252 bin dolar).  Barcelona bununla birlikte 6,4 milyar dolarlık start-up ekosistemi değerine sahip. Buradaki dünya ortalaması ise 4,1 milyar dolar. Öte yandan, çalışmada Barcelona’daki teknoloji start-up’larının sayısının 900-bin 100 aralığında olduğu aktarılıyor.

Barcelona’daki en büyük çıkış: 560 milyon dolar

Çalışmada Barcelona’da geçen yılın en büyük çıkışları da yer alıyor. Buna göre, 2016’da iki büyük yaşandı. Bunlardan ilki, Barcelona’nın en büyük çıkışı olan Privalia’da görüldü ve yaklaşık 560 milyon dolarlık işleme imza atıldı. Privalia bir moda girişimi ve Fransız Vente-Privee bünyesine katıldı. Diğer ikinci büyük çıkış ise ABD’li Take-Two’nun Barcelonalı oyun devi Social Point 250 milyon dolara satın alması oldu. Geçen yıl Barcelona’da teknoloji girişimlerinin bir milyar dolarlık işleme tanıklık ettiği düşünülüyor.

Barcelona start-up ekosisteminde insan kaynaklarının durumu

Girişimlerde insan kaynağının değeri yadsınamaz. Startup Genome’u verileri Barcelona girişim ekosistemindeki insan kaynağına yer veriyor. Buna göre, Barcelona’daki deneyimli yazılım mühendislerinin ortalaması yüzde 62 (dünya ortalaması: Yüzde 72)ve vize başarı ortalaması yüzde 41 (dünya ortalaması: Yüzde 41). Çalışmada Barcelona’da yıllık ortalama yazılım mühendisi maaşının 37 bin dolar olduğu belirtilirken, dünya ortalamasının 49 bin dolar olduğu bilgisi veriliyor. Diğer bir veri ise girişim kurucularının cinsiyet verilerine ilişkin. Barcelona’daki kadın start-up kurucularının oranı yüzde 14 (dünya ortalaması: Yüzde 16). Göçmen start-up kurucularının oranı ise yüzde 10 olarak belirlenirken, dünya ortalaması yüzde 19.

Son olarak Barcelona’da start-up ekosisteminin tanıtımı için iki oluşumdan bahsedelim: Bunlardan ilki Katalonya Ticaret ve Yatırım Ajansı ve 39 ülke ve 110 pazarda start-up inovasyonu için çalışıyor. Pier 01 ise 2016’da açılan bir start-up topluluğu merkezi ve Barcelona Tech City’e ev sahipliği yapıyor. Bu merkezde 100’den fazla start-up, kuluçka merkezi, hızlandırıcı, devlet kurumları ve inovasyon laboratuvarları bulunuyor.

Startup Genome’un çalışmasında 45 şehrin start-up ekosistemi inceleniyor.