ARAŞTIRMA

DigitalAge | 18.06.2015 - 11:53

Babalar, online alışverişte giyim ve teknoloji ürünlerini tercih ediyor

Kliksa'nın “Babalar ve E-ticaret” araştırması kapsamında babaların online alışveriş tercihleri belli oldu

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, bağımsız araştırma kuruluşu DORinsight’a yaptırdığı “Babalar ve E-ticaret” araştırması kapsamında babaların online alışveriş tercihlerini açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, babaların yüzde 45’i internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde giyim ürünlerini, yüzde 40’ı ise teknolojik ürünleri tercih ediyor. Cep telefonunu yüzde 29 ile maç, konser ve benzeri etkinlikler için alınan biletler, yüzde 28 tatil ve yine aynı yüzde ile hediyelik eşyalar izliyor.

Öncelik çocukların ihtiyaçları

  • Araştırmada babalara kendileri haricinde en çok kimin için alışveriş yaptıkları sorulduğunda, yüzde 49’u online alışverişi çocuklarının, yüzde 42’si eşlerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünleri satın almak için kullandığını belirtiyor.
  • Babaların yüzde 31’i internet kullanımı için herhangi bir zaman tercihlerinin olmadığını belirtirken, araştırmaya katılan babaların büyük bölümü 18:00-21:00 ve 21:00-01:00 saatleri arasında internet kullandıklarını ifade ediyor.
  • Sonuçlara göre babaların online alışveriş için en çok tercih ettikleri gün Cumartesi olurken, yüzde 33’ü satın alma kolaylığı, yüzde 27’si fiyat avantajı, yüzde 9’u ise taksit imkanı dolayısıyla online alışverişi tercih ediyor.

Fotoğraf: Shutter Stock