Skip to main content

Geleceği Görenler kitabı ile dikkat çeken Fırat Demirel, bu aydan itibaren her ay başarılı bir girişimi Digital Age’de konuk edecek. Bu ayın girişimi; Scotty

Geleceği Görenler kitabı ile dikkat çeken Fırat Demirel bugünlerde girişimler.net isimli platformunda Türk girişim sektörünün geleceğine şekil verecek yeni girişimleri keşfediyor. Demirel, bu aydan itibaren her ay Digital Age için başarılı bir girişimi bu sayfalarda konuk edecek. Bu ayın girişimi; Scotty

Scotty’den önce başka girişimlere hayat verdiğinizi biliyorum. Öncelikle onlardan bahsedip yolunuzun nasıl Scotty’ye çıktığını paylaşabilir misiniz?

Genç yaşta babamın kuyumcu dükkânında çalışmam içimdeki girişimcinin ortaya çıkışını tetikledi diyebilirim. Aynı dönemde uygulama ve internet sitesi kodlamaya başladım ve bu süreç ileride yapacağım girişimlerin temelini oluşturdu. Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okudum. İşletme Kulübü kurarak başlayan öğrencilik dönemimde dergi çıkartmak, oyun ve blog servisi yapmak gibi birçok girişimde bulundum. Girişimcilik benim için adeta büyük bir tutkuya dönüştü. Üniversiteden sonra da farklı projelere devam ettim. Kişiye özel mücevher tasarımı “İnsofu”nun ardından bir online video ve canlı yayın platformu kurdum.

Scotty fikri nasıl ortaya çıktı?

Scotty fikri ise İstanbul trafiğiyle tanışmamla ortaya çıktı. Uzun yıllar Marmaris’te yaşadım. İstanbul’a gelince Bahçeşehir’de oturmaya başladım ve İstanbul trafiğinin hali bana motosikletle seyahat imkanı sunan bir proje oluşturma noktasına getirdi. Bu fikrin üzerine gidince de Scotty, 2017’de şehrin trafik sorununa alternatif bir çözüm getirme isteğimle ortaya çıktı. Hızla büyüdük ve bu inovatif çözüm çok sevildi. Ancak şu an bu fikrin çok ötesinde yemek ve paket servisiyle de insanların hayatını kolaylaştırıyoruz.

Scotty’nin kuruluşundaki ilginç detaylardan biri de Twitch’in kurucusu Justin Kan’dan yatırım almış olmanız. Bu süreç nasıl gelişti?

Scotty’yi kurmadan önce bu hayalimden Justin.tv ve Twitch’in kurucusu olan arkadaşım Justin Kan’a bahsedip tavsiyelerini istemiştim. O da sadece tavsiye vermekle kalmak istemediğini, fikre yürekten inandığını belirtip yatırım yapmak istediğini belirtti. Scotty’ye ilk yatırımımızı böylelikle almış olduk.

Scotty şu anda ulaşımı kolaylaştırmaktan çok daha fazlasını yapıyor. İş modelinizi zorunlu olarak mı çeşitlendirdiniz yoksa bu planlarınızda var mıydı?

Aslında iş modelimizi çeşitlendirmek zorunda kalmadık. Hem yemek hem de paket dikeylerimiz işin başından beri planlarımız arasındaydı. Yolculuk paylaşımı ile başladığımız bu bu serüvende yemek ve paket dikeyleri için sadece uygun zamanı bekledik. Scotty’nin ilk günden beri planlarının arasında “super app” olmak yer alıyor. Scotty’yi getirmek istediğimiz nokta kullanıcının bütün ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı, içinde birçok servis barındıran bir araç haline getirmek.

Sanırım bu noktada regülatif durumdan da bahsetmekte fayda var. Ulaşım tarafındaki regülatif sıkıntılar tamamen çözüldü mü? Ve sizi ne kadar etkiliyor?

Dünyanın her yerinde önce inovasyon, sonra regülasyon gelir. Süreç devam ediyor. Şehrin trafik sorusunun çözümü için sunduğumuz yeni alternatif ulaşım yönteminin gerekli yasal düzenlemeler yapılarak mevzuatlara dahil edilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Biraz da rakamlardan bahseder misin?

Şu anda Scotty’e üye 1 milyona yakın kullanıcının yanı sıra kayıtlı 10 bin motosiklet sürücüsü de bulunuyor. 2018 yılında 25 milyon km yol yaptık ve bu sayede İstanbul’un 45 milyon dakikasını kurtardık. Geçtiğimiz dönemde 200 milyon liralık ekonomi oluşturduk. Bu yıl bunu dörde katlamak istiyoruz.

Yaklaşık bir yıl önce aldığınız ADVentures yatırımından sonra ekibi hızla büyüttünüz. Ama aradan yaklaşık 1 yıl geçti. Şu aralar yeni bir yatırım arayışı var mı?

2018 daha çok sistemin oturması, kullanıcının ihtiyaçlara göre uygulamanın şekillenmesiyle geçmişti. 2019’un Scotty için tam anlamıyla büyüme yılı olacağını söyleyebilirim. Daha fazla kişiye kaybettikleri zamanı geri kazandırmaya çalışacağız ve daha fazla motosiklet sürücüsüne istihdam sağlayacağız.